کد خبر: 690702 A

رئیس اداره محیط زیست نهبندان خبر داد:

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نهبندان گفت: تعداد ۵ بهله پرندگان شکاری بالابان توسط ماموران نیروی انتظامی و ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان نهبندان کشف و ضبط شد.

به گزارش ایلنا، محمدکاظم شکرگزار اظهار داشت: ماموران نیروی انتظامی پاسگاه دهسلم شهرستان نهبندان با همکاری ماموران یگان حفاظت محیط زیست آن شهرستان موفق به دستگیری یک نفر حامل غیر مجاز پرندگان شکاری شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نهبندان گفت: ماموران نیروی انتظامی با مشکوک شدن به یک دستگاه خودروی سواری که در مسیر زابل به بندرعباس در حال تردد بود، در بازرسی از آن موفق به کشف و ضبط ۵ بهله پرنده شکاری بالابان شده و یک نفر در این رابطه دستگیر و تحویل مراجع قضایی شهرستان شد.
 
وی افزود: این ۵ قطعه پرنده در حالتی کشف شدند که به طرز بسیار ماهرانه‌ای مهار شده و چشمان آن‌ها توسط کلاه مخصوصی پوشانده شده بود و شاه پر‌های بال و دم این پرندگان نیز چسب زده شده بود.
 
شکرگزار اظهار داشت: با این وجود و به دلیل اینکه در داخل خودروی سواری حمل می‌شدند و مدتی را در این شرایط نامناسب بسر می‌بردند هنگام انتقال به اداره حفاظت محیط زیست مشخص شد دو قطعه از این پرندگان از ناحیه پا و انتهای منقار دچار آسیب شده‌اند.
 
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نهبندان بیان داشت: در حال حاضر این پرندگان در محل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان، به گونه‌ای که حداقل استرس به آن‌ها وارد شود تیمار و مراقبت می‌شوند.
 
وی گفت: تلاش شده تا چسب‌های شاه پر‌های آن‌ها با آب ولرم و مراقبت کامل که حداقل آسیب به شاه پر‌ها وارد شود تمیز شود و تغذیه آن‌ها نیز علی رغم مقاومت پرندگان انجام شود. در خصوص آماده سازی هرچه سریعتر آن‌ها برای رها سازی در زیستگاه طبیعی، اقدامات لازم صورت گرفته، اما به نظر می‌رسد همه ۵ قطعه پرنده با توجه به شرایط موجود، امکان بازگشت به طبیعت را نداشته باشند، ولی تمام سعی و تلاش ممکن انجام خواهد شد تا در صورت نیاز به مراقبت کوتاه مدت از دامپزشکان و متخصصین  برای  بازگرداندن آن‌ها به طبیعت کمک گرفته شود.

پرندگان حفاظت محیط زیست کشف و ضبط محیط زیست نیروی انتظامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر