کد خبر: 686328 A

ایلنا از گمانه‌ها درباره انتخاب‌ گزینه‌های غیربومی برای استانداری یزد خبر می‌دهد؛

با تصویب قانون منع فعالیت بازنشستگی ،استاندار یزد نیز باید با صندلی ریاست خود در استانداری خداحافظی کند . اگر چه وی اولین استاندار غیر بومی یزد پس از دو دهه سکانداری چهره های بومی در این مسند بود اما گمانه زنی‌ها حکایت از انتخاب یک گزینه غیر بومی دیگر دارد. موضوعی که بسیاری از شهروندان یزدی با آن مخالفند .

ایلنا ؛ با تصویب قانون منع فعالیت بازنشستگان،محمود زمانی‌قمی، دوازدهمین استاندار یزد پس از انقلاب،‌باید با صندلی ریاست خود خداحافظی کند. با رفتن او، گمانه‌زنی‌های متعدد درباره جانشینی او بالا گرفته است.  واقعیت آن است که او اولین استاندار غیربومی یزد بعد از حدود دو دهه سکانداری چهره‌های بومی بود و همین غیربومی بودن باعث بروز تنش‌های متعددی در استان شد.

نظرسنجی‌های مختلفی درباره نظر شهروندان یزدی از گزینه بومی و غیربومی مطرح است که اکثر نظرسنجی‌ها به نفع بومی‌ها تمام شد. هرچند نهایتا وزارت کشور اصرار بر غیربومی دارد. اما این روزها اسامی مختلفی درباره جانشین‌های احتمالی زمانی قمی مطرح می‌شود.

معاون کرمانی الاصل استانداری اصفهان

محمدعلی شجاعی معاون کرمانی الاصل در استانداری اصفهان یکی از نام‌هایی است که برای استانداری یزد مطرح می‌شود. او در کارنامه کاری خود سابقه ریاست فدراسیون تیراندازی با کمان، خزانه‌داری کمیته ملی المپیک و دبیرکلی فدراسیون بین‌المللی ورزش زورخانه‌ای را دارد.

معاون برنامه‌ریزی و پشتیبانی پژوهشکده و معاون پژوهشی و پشتیبانی پژوهشکده در وزارت کشور، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری، معاون اداری مالی و قائم مقام شهردار در شهرداری بندرعباس، سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی هرمزگان در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و رئیس مرکز آموزش مدیریت دولتی در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از جمله دیگر مسئولیت‌های محمدعلی شجاعی بوده است.

شاهرخی، معاون سیاسی استاندار همدان

شاهرخی معاون فعلی استانداری همدان هم از گزینه‌های استانداری یزد است. سید سعید شاهرخی که متولد سال ۱۳۴۴ شهرستان خرم آباد است دارای سوابق مسئولیتی همچون معاون سیاسی، امنیتی واجتماعی استانداری قزوین و لرستان، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری لرستان است.

وی در استان همدان نیز مسئولیت‌هایی را برعهده داشته که فرمانداری نهاوند، اسدآباد، شهرداری ملایر ، تویسرکان  و قروه همدان را  نیز در کارنامه خود دارد.

معاون فرماندارکهکیلویه وبویر احمد، رئیس دبیرخانه شورای برنامه ریزی وتوسعه استان لرستان، کارشناس مسئول شورای توسعه وبرنامه ریزی استان لرستان، کارشناس مسئول امور شهری وشوراها استانداری لرستان نیز در کارنامه شاهرخی دیده می‌شود.

وی از نیروهای منتسب به اصلاح طلبان و از یاران نزدیک بازوند استاندار فعلی کرمانشاه به حساب می‌آید، هر چند که برخی چنین تحلیلی در مورد وی را زیر سوال می‌برند.

ناجی، معاون استانداری سمنان

سعید ناجی که هم اکنون معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان است هم به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی استانداری یزد مطرح است.

او در کارنامه‌اش، فرماندار شهریار، فرماندار بهارستان، معاون پژوهشی اداره کل آموزشی استانداری تهران، رئیس کمیته برنامه‌ریزی و بودجه استانداری تهران و معاون فرمانداری اسلامشهر را دارد. ناجی دارای مدرک دکتری روابط بین‌الملل (علوم سیاسی) است.

اکرمی، معاون سیاسی هرمزگان

از دیگر گزینه‌های مطرح برای استانداری یزد، اکرمی، معاون استانداری هرمزگان است. هرچند نام او همچون سایرین کمتر گفته می‌شود اما او هم جزو لیست گزینه‌هاست. بهروز اکرمی پیش از معاون سیاسی استاندار شدن،  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان نیز  بوده و در کارنامه مدیریتی وی مسئولیت‌هایی همچون فرمانداری بندرعباس  هم دیده می‌شود.

با این همه اما قاطبه مردم استان یزد با انتصاب مدیران ارشد غیربومی مخالف هستند و به روش‌های مختلف، مخالفت خود با این انتصاب ها را اعلام کرده‌اند.هرچند گزینه‌های مناسب بومی برای استانداری یزد با گرایش‌های مختلف سیاسی هم وجود دارد اما گویا وزارت کشور تمایلی برای دیدن آنها ندارد.

 

دولت وزارت کشور استاندار انتصاب غیربومی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر