کد خبر: 677993 A

قطب صنعتی کشور جان می گیرد

استاندار اصفهان گفت: تسهیلات رفع موانع تولید در استان اصفهان از ۶۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته به ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

به گزارش ایلنا از اصفهان، استان اصفهان با بیش از هشت هزار و پانصد واحد صنعتی به‌عنوان صنعتی‌ترین استان کشور مطرح است. صنایعی که در دولت دهم و یازدهم با مشکلات عمده از جمله افزایش چند برابری حامل‌های انرژی و مواد اولیه روبرو شدند و این روند تا سال‌ها ادامه داشت.

در دور اول دولت تدبیر و امید کارگروه رفع موانع تولید برای یاری‌رسانی به صنایع کوچک و بزرگ تشکیل شد و با راه‌اندازی سایت بهین‌یاب امکان تخصیص وام برای بقای صنایع کوچک و بزرگ شکل گرفت. تکثر صنایع در استان اصفهان سبب شد رتبه اول کشور در درخواست و دریافت تسهیلات رفع موانع تولید را به خود اختصاص دهد. این روند در دولت دوازدهم ادامه داشته و به گفته استاندار اصفهان تسهیلات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان در سال جاری ۲ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.

محسن مهرعلیزاده اظهارداشت: تسهیلات رفع موانع تولید در استان اصفهان از ۶۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته به ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان اظهارداشت: این میزان اعتبار به نسبت توان بانک ها با ضریب ۳۰ درصد اضافه توزیع می شود، تا بانک ها بتوانند در اجرای مصوباتی که کارگروه ذیربط ابلاغ می کند تسهیلات را در اسرع وقت در اختیار واحدهای تولیدی قرار دهند.

به گفته استاندار، سال گذشته استان اصفهان رتبه اول را در تامین و توزیع این اعتبارات به خود اختصاص داد و تلاش می شود امسال نیز جایگاه خوبی را کسب نماییم و امیدواریم که در کوتاه ترین زمان ممکن پرونده های موجود در بانک ها تامین اعتبار گردد.

مهرعلیزاده با اشاره به محدودیت اختیارات بانک‌ها افزود: بانک‌ها ماه‌های اخیر شجاعانه‌تر از گذشته کار کرده‌اند و در رفع موانع تولید و ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی همکاری خوبی داشته‌اند ولی به‌طور معمول بانک‌ها در سطح ملی اختیارت استان‌ها را محدود گذاشته‌اند که باید برخی از این محدودیت‌ها رفع شود.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه براساس اختیارات کارگروه رفع موانع تولید، تلاش می‌شود برخی محدودیت‌ها را به‌صورت قانونی برطرف کنیم، تصریح کرد: با این وجود همواره باید از مدیران ملی اختیارات بیشتر مطالبه شود تا بانک‌های استان با دست باز به رفع مشکلات تولید استان بپردازند.

صنایع در رخوت

عبدالوهاب سهل‌آبادی رئیس اتاق بازرگانی اصفهان بارها از کاهش فعالیت واحدهای صنعتی در استان اصفهان سخن گفته و باور دارد نزدیک به سی‌درصد صنایع فعال هستند.

او ادامه می‌دهد: ظرفیت واحد های صنعتی در حال کار کمتر از پنجاه درصد ظرفیت‌شان است.

روابط عمومی سازمان صمت اصفهان نیز به‌طور ضمنی این آمار را تایید می‌کند ولی عملکرد و آماری از خود صمت تا کنون منتشر نشده که به‌طور قاطع در این باره بتوان سخن گفت.

حال باید دید با افزایش دو هزار میلیاردی تسهیلات رفع موانع تولید آیا در آینده‌ای نزدیک شاهد تغییر این آمار از زبان مسئولانی چون رئیس اتاق اصفهان خواهیم بود یا خیر؟ با این حال با توجه به تسهیلات ارائه شده به واحدهای صنعتی و تولیدی می‌توان به آینده‌ای روشن برای رونق هرچه بیشتر آنها امیدوار بود.

استان اصفهان واحد صنعتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر