کد خبر: 672716 A

محمد خداپرست خبرداد:

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: فسیل عاج فیل کشف شده که مربوط به ۲۰ میلیون سال پیش است بعد از شناسنانه‌دار شدن در موزه تاریخ طبیعی استان اردبیل نگهداری و به معرض دید عموم درخواهد آمد.

به گزارش ایلنا، محمد خداپرست درباره فسیل عاج فیل کشف شده در اردبیل گفت: این دو فسیل کشف شده مربوط به دوره زمین‌شناسی میوسن بوده که توسط باستان‌شناس جوان اردبیلی از پروژه راه‌آهن میانه_اردبیل واقع در شهرستان کوثر کشف شده است.

وی گفت: برای مطالعات تکمیلی و بررسی کامل این نمونه فسیل‌ها با دانشگاه زنجان قراردادی بسته شده که بعد از مطالعات و بررسی‌های کامل با همراه شناسنامه در محل موزه تاریخ طبیعی اردبیل به معرض دید عموم درخواهد آمد.

جعفرزاده باستان‌شناس اردبیلی نیز که این دو نمونه عاج فیل را کشف کرده، گفت: نمونه‌های فسیلی در طی چهارده روز، خاکبرداری، فیکس کردن، جداسازی از لایه‌های دیواره ترانشه با رعایت اصول حفاری استخراج شده است .

وی با اشاره به اینکه یک‌سال و نیم قبل هم مجموعه فسیلی از این منطقه کشف کرده، اظهار داشت: علاوه بر این فسیل‌ها، فسیل‌های دندان، استخوان فک، استخوان کف پا، خانواده زرافه، اسب‌سانان و گاوسانان نیز کشف شده است.

موزه تاریخ طبیعی شهرستان کوثر فسیل عاج فیل دوره زمین شناسی میوسن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر