کد خبر: 672702 A

در جریان انتخاب شهردار کرج؛

انتخاب گزینه تصدی شهرداری کرج و پاسخ ارسالی از سوی وزارت کشور حواشی را همراه داشته و با توجه به اینکه در نامه ارسالی وزارت کشور سخنی از عدم احزار صلاحیت میان نیامده، شورای‌شهر دنبال حل این مهم از طریق موارد قانونی بر آمده است.

به گزارش ایلنا، امروز هشتاد و نهمین جلسه رسمی شورای‌شهر کرج در حالی جریان داشت که نامه ارسالی از وزارت‌کشور به شورای شهر مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نظرات مختلفی از سوی اعضای شورا و مشاوران حقوقی درباره ادامه روند پیگیری جریان شهردار منتخب اعلام شد.

با وزیر کشور مکاتبه می‌کنم

عباس زارع، رئیس شورای‌ شهر کرج درباره نامه مذکور گفت: این تصمیم وزارت بر مبنای یک ‌بند از آیین‌نامه قانون مدیریت خدمات کشوری لحاظ شده است.

زارع ادامه داد: درباره مصوبه شورا برای انتخاب سیروس شفقی به‌عنوان شهردار منتخب کرج با استناد به قانون ۵۱ شهرداری‌ها عمل کرده‌ایم. در این قانون آمده است: دستگاه‌های دولتی مکلف هستند با مصوبه شورا درباره مأموریت یک مدیر دولتی در سمت شهردار کرج موافقت کنند و این‌یک تکلیف لازم‌الاجرا است.

رئیس شورای‌شهر کرج با بیان اینکه نامه ارسالی از سوی وزارت کشور به شورای‌شهر کرج نفی‌کننده بخشی از مفاد قانون شهرداری‌ها است، ادامه داد: ما در زمینهٔ اختیارات خود دارای قانون خاص هستیم که بر قوانین عام ارجحیت دارد.

وی تاکید کرد: با وزارت کشور درباره اصرار شورا بر ماده 51 قانون شوراها و ماده 16 آئین نامه اجرایی بند 21 و 121 با وزارت کشور مکاتبه خواهم کرد تا نظر وزیر کشور را بر این مهم جلب کرده و نتیجه این مهم را طی هفته آینده اعلام خواهم کرد.

زارع از وزیر کشور خواست برای رفع مسائل اجتماعی پیش آمده در شهر از شورای‌شهر حمایت کند.

وزارت کشور، دردهای کرج را ببیند

محمدحسین خلیلی اردکانی، عضو شورای‌شهر کرج در این خصوص گفت: مطابق مواد قانونی موجود وقتی شخصی از مدیران دولتی برای سمتی ازجمله شهردار یک کلان‌شهر انتخاب می‌شود تمامی دستگاه‌های دولتی موظف هستند طبق این قانون با درخواست شورای شهر مبنی بر چنین مأموریتی موافقت کند.

وی از وزیر کشور خواستار شد بزرگوارانه فضای موجود در کرج را که میزان نگرانی مردم شهر بابت عدم تعیین تکلیف شهردار این کلان‌شهر را نشان می‌دهد، مدنظر قرار دهد.

خلیلی بیان کرد: از مسئولان وزارت کشور می‌خواهیم دردهای این شهر را ببیند، مشکلات کنونی شهرداری کرج را درک کنند، زیرا هدایت ده هزار نفر کارکنان شهرداری چیزی نیست که از فرمانداری کرج و اداره آن کمتر باشد.

عدم موافقت با شهردار مساله سیاسی است

رحیم خستو، سخنگوی شورای‌شهر کرج در ادامه گفت: بیشتر مسائل پیش‌آمده درباره عدم موافقت با مأموریت سیروس شفقی به‌عنوان شهردار منتخب کرج، سیاسی است و لازم است یک موضع‌گیری صریح و تصمیم جدی در این خصوص داشته باشیم.

وی افزود: بحث قانون در این میان مطرح است اما مسئولان وزارت‌کشور در مکالمات زبانی که با آنها داشته‌ام تاکید کرده‌اند که باید قبل از انتخاب شفقی به‌عنوان شهردار منتخب کرج، شورای‌شهر این کلان‌شهر تعاملات لازم با وزارت کشور را دنبال می‌کرد.

به رأی مردم احترام بگذارید

اکبر سلیم‌نژاد رئیس کمیسیون فرهنگی شورای‌شهر کرج نیز ضمن درخواست از وزیر کشور برای موافقت با نامه حکم شفقی اظهار داشت: ما منتخب مردم هستیم و رأی ما برای حل مشکلات مردم است لذا از وزیر کشور می‌خواهم به رأی مردم احترام بگذارد.

لزوم استعلام وزارت کشور

سارا دشتگرد، رئیس مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی شورای‌شهر کرج نیز افزود: در انتخاب شهردار منتخب ابتدا باید استعلام از وزارت کشور گرفته می‌شد تا شهر این‌گونه دچار تعلل و چالش نشود.

تاکید مشاوران حقوقی به استناد قانون

مشاوران حقوقی نیز در این جلسه ضمن اعلام نظر خود درباره نامه وزارت کشور اعلام داشتند: با استناد به ماده 16 قانون آئین‌نامه اجرایی بند 21 و 121 خدمات کشوری اگر چنانچه کارمندان دولت به عضویت شوراهای اسلامی شهر و شهردار انتخاب شود، دستگاه مطبوع می‌تواند موافقت خود را اعلام کند.

وزارت کشور شهردار کرج شورای شهر کرج سیروس شفقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر