کد خبر: 644391 A

استاندار اصفهان با تاکید بر تغییر الگوی کشت :

استاندار اصفهان گفت: کمبود آب یک موضوع فرا منطقه ای است و نمی توان برای آن شرق و غرب و جنوب و شمال استان را لحاظ کرد و باید به آن به صورت فراگیر و همه جانبه نگریست.

به گزارش ایلنا از اصفهان،محسن مهرعلیزاده در اجتماع کشاورزان شهرستان برخوار اظهارداشت: بی تدبیری ها در دولت های نهم و دهم باعث شد تا بر روی بسیاری از تپه ها در استان چهارمحال و بختیاری باغ احداث و سالانه حدود ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب بصورت غیر قانونی به این باغ ها پمپاژ شود.

وی ادامه داد: در سال های گذشته فردی که خود را مدیر آب می نامید، در استان چهارمحال و بختیاری به مردم تاکید کرد تا بر روی تپه ها باغ بسازند و آب رودخانه را برای آبیاری این باغ ها پمپاژ کنند، این مدیر هم اکنون کجاست و چرا پاسخگو نیست؟

استاندار اصفهان اظهارداشت: بی تدبیری ها در آن دوران باعث شد تا بر روی بسیاری از تپه ها باغ احداث و سالانه حدود ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب بصورت غیر قانونی به این باغ ها پمپاژ شود و امروز چاهها در عمق بیش از ۲۷۰ متری هم به آب نرسند.

وی با انتقاد از اینکه چرا معترضان به موضوع کم آبی در زمانی که بیشترین بی تدبیری ها رخ می داد، صحبتی نمی کردند، افزود: دعواهای منطقه ای بر سر مسائل آب نه تنها به حل این مسئله منجر نمی شود بلکه راهکارهای حل این موضوع را با چالش مواجه خواهد کرد.

مهرعلیزاده با اشاره به اینکه کمبود آب یک موضوع فرا منطقه ای است و نمی توان برای آن شرق و غرب و جنوب و شمال استان را لحاظ کرد و باید به آن بصورت فراگیر و همه جانبه نگریست، تصریح کرد: به جای دعواهای بچگانه برسرانتقال آب بین شرق، غرب وشمال استان اصفهان، باید به دنبال اصلاح الگوی کشت متناسب با کم‌آبی باشیم.

وی در ادامه با اشاره به پیگیری های صورت گرفته در خصوص طرح‌های انتقال آب حوضه به حوضه و انتقال آب از خلیج‌فارس به استان اصفهان، یادآور شد: در حالی که بدترین وضعیت آبی را در ۴۰ سال اخیر تجربه می‌کنیم، چاره‌ای جز منطقی کردن کاشت و تولید محصولات کشاورزی نداریم.

استاندار تاکید کرد: تغییر الگوی کشت باید در دستور کار قرار گیرد و باید به جای کشت هندوانه و خربزه، به سمت کشت‌های گلخانه‌ای، دامداری و پرورش شترمرغ برویم.

استاندار اصفهان با بیان اینکه اعتبارات یکپارچه‌سازی اراضی و آبیاری نوین کشاورزی برای کشاورزان شهرستان برخوار تأمین می‌شود؛ اظهارداشت: با انتقال آب حوضه به حوضه سهم کشاورزان برخواری از این انتقال بیشتر خواهد شد، اما طرح انتقال آب از خلیج‌فارس به ازای انتقال هر مترمکعب ۲۵ هزار تومان هزینه تمام شده خواهد داشت.

 وی خاطر نشان کرد: در دولت های نهم و دهم مدیریت حوضه ی آب آبریز زاینده رود با مشکل و بی تدبیری همراه شد و دولت قبل نباید اجازه توسعه کشاورزی را در حاشیه زاینده‌رود به چهارمحال و بختیاری می‌داد.

مهرعلیزاده با بیان اینکه تبعیض در تخصیص آب و پرداخت خسارت نکشت به کشاورزان وجود ندارد، تاکید کرد: مدیریت استان در تلاش است که عدالت را در این خصوص برقرار کند.

 

استان اصفهان اصفهان دولت الگوی کشت منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر