کد خبر: 591263 A

بهادری خبر داد:

نماینده ارومیه در مجلس گفت: ۹۵ درصد دریاچه ارومیه خشک شده، گفت: تنها ۵ درصد از دریاچه باقی مانده است.

به گزارش ایلنا از ارومیه، سید هادی بهادری با بیان اینکه با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی می توان وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه را بهبود بخشید، افزود: بهبود وضعیت دریاچه نیازمند برنامه‌ریزی منظم و منسجم و تامین اعتبار داخلی و فاینانس خارجی است.

وی با یادآوری موافقت رییس‌جمهور با استفاده از سه میلیارد دلار فاینانس خارجی برای احیای دریاچه ارومیه، ادامه داد: تمایل سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیست‌محیطی زیاد است بنابراین دولت دنبال استفاده از این ظرفیت قانونی است.

نماینده مردم در مجلس با یادآوری مصوبه مجلس مبنی بر تعیین 30 میلیارد دلار فاینانس برای سال 97 گفت: می‌توان از این میزان 2 تا 3 میلیارد دلار برای اجرای طرح‌های احیای دریاچه‌ارومیه استفاده کرد.البته اگر بتوان از ظرفیت بخش‌خصوصی برای احیای دریاچه ارومیه استفاده کرد به‌مراتب بهتر از فاینانس است.

وی وضعیت دریاچه ارومیه را بحرانی خواند و مهمترین راهکار احیا را تغییر الگوی کشت دانست و تصریح کرد: در استان آذربایجان‌غربی با کاهش بارندگی‌ها نسبت به‌متوسط درازمدت روبروییم بنابراین باید تغییرات جدی در حوزه آبریز از جمله تغیر الگوی کشت انجام و از سویی الگو و سبک زندگی به مرور زمان اصلاح و معیشت جایگزین برای مردم ایجاد شود البته تحقق تمامی این اهداف نیازمند سرمایه گذاری مناسب است.

نماینده ارومیه در مجلس درباره برخی اظهارات مبنی بر اینکه دریاچه‌ارومیه با حمایت مالی ژاپن احیا می‌شود، گفت: درباره مبالغی که در ایران برای احیای دریاچه هزینه شده این مبالغ قابل ملاحظه نیست. البته به دلیل علاقه‌مندی به موضوع سرمایه‌گذاری خارجی بازتاب رسانه‌ای چنین خبرهایی گسترده است.

دریاچه ارومیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر