کد خبر: 541226 A

ایلنا از یاسوج گزارش می‌دهد؛

۲۱ دانش‌آموز روستای سرگچ دیشموک از توابع شهرستان کهگیلویه به دلیل نبود فضای آموزشی شرایط سختی را سپری می‌کنند و اگر فکری برای آنان نشود احتمال ترک تحصیل آنها وجود دارد.

به گزارش ایلنا از دیشموک، روستای سرگچ از دور افتاده‌ترین مناطق دیشموک شهرستان کهگیلویه است که در ۳۰ کیلومتری این شهر و  ۹۰ کیلومتری شهر دهدشت قرار دارد.

ترک تحصیل ۲۱ دانش آموز در دورترین نقطه استان

این روستا بیش از ۷۰ خانوار دارد و دارای ۲۱ دانش آموز است که پیش از این در مدرسه ای به نام « قدس سرگچ» و در ساختمانی گلی به تحصیل می پرداختند اما امسال دیگر خبری از آن اتاق گلی هم نیست.

روستای سرگچ مرزی ترین منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد است که همچنان با گذشت بیش از ۳۸ سال از انقلاب اسلامی از نعمت راه ارتباطی مطلوب محروم است.

مادری از اهالی روستای «سرگچ» با بیان اینکه از درد محرومیت رنج می برند، گفت: در سال گذشته مرغ های محلی خود را فروختم و اجاره ساختمان مدرسه فرزندم را تامین کردم ولی امسال دیگر این امکان برایم وجود ندارد.

سرگچ مرز بی‌توجهی و محرومیت و مظلومیت است

در «سرگچ» مردمانی مهمان‌نواز و با صفا زندگی می‌کنند که محرومیت امان آنها را بریده است. مردم این روستا آب و آذوقه مصرفی خود را با چارپایان به روستا منتقل می‌کنند و در فصول سرد و بارانی سال هم به‌دلیل وجود رودخانه در مسیر ارتباطی روستا شرایط‌شان بسیار سخت و طاقت‌فرسا می‌شود.

دانش‌آموزان مدرسه «قدس سرگچ» در منطقه دیشموک از نبود فضای آموزشی در سردترین نقطه منطقه گلایه داشته و اظهار دارند که جایی برای ادامه تحصیل برایشان وجود ندارد.

یکی از دانش‌آموزان این روستا گفت: سال‌های گذشته در یک ساختمان کاه‌گلی قدیمی که متعلق به یکی از اهالی روستا است مشغول تحصیل بودیم که این فضا به‌دلیل فرسودگی و عمر بیش از ۵۰ سال در اثر سرما و گرما تخریب شد.

آزیتا یکی دیگر از دانش‌آموزان روستا در این‌باره گفت: سال‌های گذشته یک ساختمان در این روستا اجاره شده بود که پول کرایه آن را والدین خودمان تامین می‌کردند. متاسفانه امسال همان ساختمان هم بسیار فرسوده شده و امکان تحصیل در آن وجود ندارد.

این دانش آموز مستعد گفت: از مسئولان و به‌ویژه خیرین تمنا دارم نگذارند ما از درس و مدرسه فاصله بگیریم و کمک کنند یک مدرسه در این روستا ساخته شود.

تحصیل فرزندان در شرایط بسیار سخت

یکی از اهالی روستا در این‌باره گفت: سال‌های گذشته فرزندان ما در سخت‌ترین شرایط به تحصل پرداختند ولی امسال دیگر چاره‌ای وجود ندارد و ساختمانی برای تحصیل دانش‌آموزان وجود ندارد.

مسوولان سرگچ را دریابند

معاون پشتیبانی اداره آموزش و پرورش صعب‌العبور بودن منطقه و نبود زیر ساخت‌های لازم برای انتقال مصالح ساختمانی به روستای سرگچ را دلیل مشکل یاد شده عنوان کرد و افزود: تاکنون مکاتبات متعددی برای رفع مشکلات فضای آموزشی روستای سرگچ انجام گرفته و انتظار می‌رود مسئولان محترم برای بر طرف کردن این مشکل و بازگشایی جاده روستا  اقدامی دلسوزانه انجام دهند.

گزارش و عکس: وحید آهنگ

دانش آموز کهگیلویه و بویراحمد دانش‎‌آموزان سرگچ دیشموک شهرستان کهگیلویه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر