کد خبر: 450917 A

وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:

ایلنا: وزیر راه و شهرسازی گفت: بحث نوسازی تنها مختص به جاده‌ها و حمل و نقل جاده‌ای نیست و قرار است ناوگان فرسوده، زمینی، هوایی و دریایی نوسازی شود و دولت این موضوع را با جدیت دنبال می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط‌عمومی استانداری البرز، عباس‌آخوندی روز یکشنبه در جریان انعقاد قرارداد سازمان حمل و نقل و راهداری و شرکت ماموت در استان البرز برای نوسازی ناوگان کشنده‌ها، گفت:‌ امروز قرارداد جایگزینی 5 هزار ناوگان فرسوده با شرکت ماموت منعقد شد و قرارداد 11 هزار ناوگان فرسوده با دیگر شرکت‌ها بسته شده و 5 هزار دستگاه هم در دست مذاکره است و مابقی هم سال آینده اجرا خواهد شد.

بنادر ایران به کانون تولید و رونق اقتصادی تبدیل می‌شود
وزیر راه و شهرسازی گفت: باید بنادر ایران و حاشیه ایران را به کانون تولید به جهان معرفی کرده و آن را به محیطی مناسب برای کسب و کار و رونق اقتصادی کشور تبدیل کنیم.

وی گفت: باتوجه به اینکه ما ظرفیت بزرگی در بندر عباس و بندر شهید رجایی داریم و ظرفیت بنادر هر روز روبه گسترش است، تا چند روز آینده با طرح توسعه بندر شهید بهشتی و چابهار ظرفیت صادرات به 2 و نیم میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد.

آخوندی در ادامه از سرمایه‌گذاران خواست که برای همکاری با طرح توسعه بنادر اهتمام ورزیده و از این طریق در جهت افزایش صادرات به کشورهای منطقه مشارکت کنند.

صرفه جویی در مصرف گازوئیل
وزیر راه وشهرسازی علت حضور خود در شرکت ماموت را نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور دانست و گفت:‌ اهتمام وی‍ژه‌ای در این خصوص وجود دارد. 

آخوندی تصریح کرد: یکی از اساسی‌ترین مسایل ایران بحث بهره‌وری است که از یک طرف از ثروت و انرژی چه بهره‌ای می‌گیریم‌ و از طرف دیگر جلوگیری از اسراف و دور ریز منابع ملی است.

وی گفت:در کشور بیش از 127 هزارکامیون بالای 35 سال داریم که هر صد کیلومتر پیمایش چیزی در حدود 60 لیتر گازوئیل مصرف می کنند.

وزیر راه وشهرسازی گفت: پس از اجرای طرح پیمایش که قرار شد کامیون‌هایی که دارای کارت معاینه فنی نباشند، حق پیمایش نداشته باشند و کارت سوخت هم دریافت نکنند، این رقم به 52 هزار کاهش یافت و مشخص شد این طرح پیمایش نظمی در مصرف سوخت ایجاد کرده است.

وی افزود: این کاهش رقم دو مفهوم دارد، اینکه کامیون‌ها سوخت را دریافت می‌کردند و آزاد می‌فروختند و دوم اینکه این کامیون ها خارج از کنترل در جای دیگری ‌کار می‌کردند.

آخوندی گفت: بعد از طرح پیمایش چیزی در حدود 7 میلیون لیتر کاهش مصرف گازوئیل داریم و باتوجه به قیمت گازوئیل روزانه در حدود 7 میلیون دلار صرفه جویی ملی اتفاق افتاده است.
برنامه ریزی برای صرفه جویی یک میلیارد لیتری مصرف گازوئیل

وی گفت: اکنون برای 65 هزار کامیون پیش‌بینی شده که این اقدام یک میلیارد لیتر صرفه‌جویی مصرف گازوئیل را در برخواهد داشت و در واقع یک بهره‌وری یک میلیارد دلاری برای هرسال خواهیم داشت و ظرف ده سال 10‌میلیاردلیتر گازوئیل کمتری مصرف خواهد شد.
وزیر راه وشهرسازی گفت: کشور ما به دلیل دسترسی آسان به منابع انرژی ارزان، ریخت و پاش زیادی صورت می‌گیرد که این طرح گام مهمی در کاهش اتلاف انرژی است.

وی افزود: براساس ماده 12 رفع موانع تولید میزان صرفه‌جویی بخشی به صرفه‌جویی کننده باز خواهد گشت.

آخوندی گفت: براین اساس 2 و 7 دهم میلیارد دلار به عنوان مشوق به صرفه‌جویی کننده باز خواهد گشت تا تشویقی برای ادامه صرفه‌جویی باشد.

وی گفت : با اجرای طرح نوسازی ناوگان فرسوده حمل ونقل کشور از جهت تولید آلاینده 194 میلیون تن آلاینده کمتر تولید می‌شود.

وزیر راه وشهرسازی گفت: نوسازی‌ناوگان فرسوده موضوعی فراتر است و امکان رقابت برای مالکان کامیون‌ها، حمل ونقل کم هزینه وآسان را در برخواهد داشت.

ثروت جاده حمل و نقل دولت راه و شهرسازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر