کد خبر: 449907 A

وزیر راه و شهرسازی در بوشهر:

ایلنا: ‏وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به ظرفیت بالای استان بوشهر در حوزه دریا و ساحل، محور توسعه این استان دریا است.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری بوشهر، عباس آخوندی در نشست شورای حمل و نقل و مسکن استان بوشهر با اظهار تأسف از حادثه ساختمان پلاسکو تهران اظهار داشت: در این حادثه تلخ برخی از آتش‌نشانان فداکار با حماسه‌آفرینی و برای کمک به مردم جان خود را فدا کردند که برای آنان آرزوی مغفرت از خداوند متعال را دارم.

وی با بیان اینکه بوشهر استان بسیار مهمی برای ایران است، افزود: نقش استان بوشهر علاوه بر درآمدهای نفتی و گازی به عنوان کانون تمدنی و کانون فکر و اندیشه مطرح است که این خود جایگاه مهم استان بوشهر نشان می‌دهد.
 
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جایگاه استان بوشهر در حفظ تمامیت ارضی ایران بسیار مهم است، گفت: این استان در حفظ تمامیت ارضی در تاریخ ایران نقش بسیار مهم و مؤثری داشته است که باید توجه ویژه برای توسعه این استان انجام شود.
 
آخوندی با بیان اینکه استان بوشهر نگین خلیج‌فارس است، بیان کرد: باید تلاش شود از ظرفیت‌های این استان برای توسعه و پیشرفت در ابعاد مختلف انجام شود.
 
وی با بیان اینکه طرح توسعه بندر بوشهر در سال 93 در سفر استانی رئیس‌جمهور به بوشهر آغاز شد، خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت فضای این شهر لازم بود طرح توسعه بندر بوشهر مورد توجه قرار گیرد که در سفر دی‌ماه سال 93 رئیس‌جمهور به بوشهر عملیاتی شد.
 
آخوندی با بیان این که اجرای پروژه توسعه بندر بوشهر 400 میلیارد تومان هزینه داشت، افزود: تامین مالی این پروژه از منابع دولتی امکان پذیر نبود به همین دلیل توسعه بندر بوشهر بعنوان نخستین بندر کشور از محل منابع اعتباری غیر دولتی تامین اعتبار شد.
 
وی تصریح کرد: هدف از اجرای پروژه توسعه بندر بوشهر تنها توسعه بندر نیست بلکه با توجه به پسکرانه مناسبی که این بندر دارد می‌تواند فضای مناسبی برای توسعه بوشهر باشد.
 
وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در همین راستا داشتن پسکرانه‌ای  مناسب برای این بندر از ضرورت‌هایی است که مورد توجه قرار گرفته است.
 
وی تاکید کرد: تلاش می‌شود با بهره‌برداری از طرح توسعه بندر بوشهر خاطره خوبی از دولت یازدهم برای مردم این شهر به جا بماند و این بندر از نظر اقتصادی و حمل و نقل و کیفت زندگی مردم متحول شود.
 
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در زمان حاضر تنها کشتی‌های 30 هزار تنی در بندر بوشهر پهلوگیری می‌کنند ولی با توسعه این بندر امکان پهلوگیری کشتی‌های 50 هزار تنی نیز فراهم می‌شود.
 
وی راه دسترسی به این طرح را جزیره نگین ذکر کرد و گفت: در سفر رئیس جمهور به استان بوشهر راه دوم خروجی بوشهر تعریف شد و زمینه خارج شدن این شهر از تک خروجی بودن فراهم شد.
 
آخوندی در خصوص راه‌آهن بوشهر نیز گفت: تلاش می‌شود با اجرای طرح توسعه بندری شبکه راه آهن نیز وصل شود تا در استان بوشهر حمل و نقل ترکیبی دریا و ریل و جاده بنیانگذاری و بوشهر بعنوان مرکز توسعه به کشور معرفی شود.

وی با اشاره به فرسایش زیاد بندر در نتیجه رطوبت زیاد افزود: در شرایط خاص بندر بوشهر تعمیر، نگهداری و مرمت بنادر مطرح است و این پروژه طی برنامه کاملی در استان در حال اجرا است.
 
وزیرراه و شهرسازی با تاکید بر بازآفرینی شهر بوشهر گفت: با توجه به فرسایش ثروت‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در این شهر تلاش شد دانشکده هنر و معماری در قلب بافت قدیم بوشهر اجرا شود.

به گفته آخوندی بزرگترین ثروت هر ملتی تمدن و در ایران تمدن ایران شهری است که آن را نمی‌توان در بیابان‌ها یافت بلکه در همین شهرها وجود دارد.

وی اظهار کرد: ساخت دانشکده هنر و معماری بوشهر در بافت قدیم طلیعه نگرش جدید به زندگی شهری است و زمینه‌ای است تا این اقدام را در سایر شهرستان‌های استان تکرار کنیم.
 
وزیر راه و شهرسازی گفت: تلاش می‌شود در کنار دانشکده هنر و معماری دانشکده مدیریت بازرگانی و کسب و کار نیز در بخش دیگری از بافت راه اندازی شود.
 
آخوندی در خصوص جابه جایی فرودگاه بوشهر نیز اظهار کرد: در زمان حاضر افرادی که برای سرمایه‌گذاری به کشور می‌آیند پروژه فرودگاه بوشهر را به آنها معرفی می‌کنیم و تلاش می‌شود سرمایه‌گذاری بین المللی برای اجرای این پروژه به استان انتخاب شود.

وی در خصوص راه آهن بوشهر - شیراز نیز گفت: در ابتدای کار دولت یازدهم 10 هزار کیلومتر پروژه راه‌آهن نیمه کاره رها شده بود ولی با این وجود پنج مرکز استان جدید به راه آهن را تعریف کردیم.
 
آخوندی بیان کرد: با توجه به اینکه امکان اجرای پروژه راه آهن بوشهر - شیراز از محل اعتبارهای دولتی امکان پذیر نیست در سفربه چین اجرای این پروژه از محل اعتبار بین المللی پی گیری شده است.
 
وی تاکید کرد: انتظار می رود پیشنهاد مناسبی از سوی سرمایه‌گذاران چینی مطرح شود و 15 درصد سهم دولت نیز محقق شود تا این آرزوی مردم بوشهر بعد از سالها عملیاتی شود.
 
وزیر راه و شهرسازی در خصوص راه‌های ارتباطی استان بوشهر نیز گفت: بخش عمده‌ای از محورهای اصلی و فرعی مورد نظر استان از تعهدات سفر رئیس جمهور به استان است که تامین مالی می‌شوند و در مورد مابقی موارد باید بیشتر مطالعه و بررسی شود.
 
وی با اشاره به اینکه در زمان حاضرتنها حمل و نقل دریایی در کشور بین‌المللی است، گفت: با توجه به ظرفیت بندرهای موجود در کشور به خصوص بندر بوشهر باید سیستم دریایی بین بنادر داخلی نیز ایجاد شود.
 
آخوندی افزود: توجه به حمل و نقل دریایی بین بندرهای داخلی از نظر کسب و کار و اقتصاد به ملوانان کمک بزرگی می‌کند.
 
وی با بیان اینکه حمل و نقل دریایی بین بندرهای داخلی در کشور فراموش شده است، تاکید کرد: سازمان بنادر و دریانوردی از این طرح حمایت جدی می‌کند.
 
وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: استان بوشهر به غیر از اهمیت درآمدهای نفت و گاز بعنوان کانون تمدن، اندیشه و فکر برای کشور مطرح و همواره در طول تاریخ نقش مهمی در حفظ تمامیت ارضی کشور را برعهده دارد.
 
آخوندی افزود: موقعیت خاص استان بوشهر باعث شده به آن توجه ویژه‌ای شود و می‌تواند بعنوان نگین خلیج فارس مطرح شود.

استان بوشهر ثروت راه و شهرسازی کشتی وزیر راه و شهرسازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر