کد خبر: 372959 A

نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس نهم

ایلنا: نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس نهم، با اشاره به ابلاغ قبلی مصوبه الحاق فارس به خلیج فارس به دو استانداری هرمزگان و فارس گفت: عملا اجرای الحاق هیچ مشکلی ندارد، چون دیگر نیازی به مصوبه‌ و یا مجوزی ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در لامرد، سید موسوی موسوی، در مراسم تجلیل از خدمات او در سالن اجتماعات معلم شهر لامرد گفت: قضیه الحاق فارس به خلیج فارس و اتصال لامرد به دریا تمام شده است. مصوبه شورای عالی امنیت ملی اخذ شد. مصوبه به تایید مقام معظم رهبری رسید. موضوع در دولت قبل مصوب شد. یک بار دیگر در دولت جدید هم به تصویب رسید. مصوبه هیئت دولت به وزارت کشور ابلاغ شد. وزارت کشور به هر دو استانداری فارس و هرمزگان ابلاغ کرد و به فرمانداری لامرد هم ابلاغ شد.

وی با تقدیر و تشکر از تیم رسانه‌ای خود در انعکاس اخبار و گزارش‌های این چهارسال، بیان کرد: خدا را شاهد می‌گیرم که اصلا تمایل نداشتم جلسه‌ای تحت عنوان تقدیر از بنده حقیر برگزار شود، اما دوستان جوان ما اصرار زیادی برای برگزاری این برنامه مردمی داشتند و زحمت زیادی را متقبل شده بودند و در نهایت من هم به ناچار پذیرفتم.

موسوی گفت: در این چهار سال پروژه‌های بزرگ و زیرساختی عظیم و فعالیت‌های مختلفی علی‌رغم شرایط حاد اقتصادی کشور انجام شد و عمده این توفیق‌ها هم به آن دلیل بود که من خالصانه در این مسیر گام نهاده بودم و فقط به دلیل جلب رضایت الهی و برای انجام تکلیف در این عرصه وارد شدم.

وی افزود: از ابتدای تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در شهرستان لامرد و در طول 24 سال فعالیت این نهاد، تنها مبلغی در حدود 7 میلیارد تومان اختصاص یافته بود. اما فقط در طول چهار سال گذشته و با وجود تمامی تنگناهای اقتصادی سال‌های اخیر، شما شاهد بودید عملیات عمرانی در ده‌ها روستا انجام شد و مبلغی بالغ بر 12 میلیارد تومان در حوزه بهسازی روستاها تزریق شد. در حوزه شهرستان مهر هم آمارها به همین شکل است.

نماینده مردم لامرد و مهر در دوره نهم مجلس شورای اسلامی با ارائه گزارشی کوتاه از فعالیت‌های راهسازی در حوزه انتخابیه، اظهار کرد: در حوزه فعالیت‌های راهسازی تنها در پروژه عظیم تونل شهید باقری لامرد که بزرگ‌ترین تونل جنوب کشور است، حدود 90 میلیارد تومان هزینه شد. پروژه محور مهر-گله‌دار-دارالمیزان-دوراهی جم به اتمام رسید. محورهای مختلف بین بخش‌ها و مرکز شهرستان انجام شد و همه شاهد بودند اقدامات بسیار بزرگی در حوزه راهسازی صورت گرفت.

وی تصریح کرد: در حوزه آب ده‌ها میلیارد تومان اعتبار اخذ و تزریق شد و عملیات آبرسانی به بسیاری از شهرها و روستاهای حوزه انتخابیه انجام شده است و سهم آب شهرستان‌های لامرد و مهر از طرح محرم چندین برابر شد.

موسوی با بیان اینکه در این چهار سال اقدامات بزرگی در حوزه بهداشت و درمان صورت گرفته است، افزود: بیمارستان جایگزین لامرد پس از مجوز احداث، شروع به ساخت کرد و اکنون احداث طبقه دوم آن نیز به اتمام رسیده است. در تمامی بیمارستان‌های دو شهرستان شاهد افزایش پزشکان متخصص بودیم. ام آر آی لامرد خریداری شده و به زودی در بیمارستان حضرت ولیعصر راه‌اندازی می‌شود. درمانگاه تامین اجتماعی، احداث و تجهیزات آن خریداری شد. تجهیزات مختلفی برای بیمارستان‌های دو شهرستان اخذ شد. بیمارستان علامرودشت راه‌اندازی شد.

موسوی اضافه کرد: عملیات گازرسانی در بسیاری از روستاهای هر دو شهرستان آغاز شده و در برخی از آنها به اتمام رسیده است و در سایر روستاها نیز تامین اعتبار شده و به مرور انجام می‌شود که در مجموع می‌توان گفت در این چهارسال شاهد انقلاب گازرسانی در سطح حوزه انتخابیه بودیم.

این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه در این چهار سال برخی پروژه‌ها به اتمام رسید، بیان کرد: موضوع الحاق فارس به خلیج فارس و اتصال لامرد به دریا تمام شده است. مصوبه شورای عالی امنیت ملی اخذ شد. مصوبه به تایید مقام معظم رهبری رسید. موضوع در دولت قبل مصوب شد. یک بار دیگر در دولت جدید هم به تصویب رسید. مصوبه هیئت دولت به وزارت کشور ابلاغ شد. وزارت کشور به هر دو استانداری فارس و هرمزگان ابلاغ کرد و به فرمانداری لامرد هم ابلاغ شد.

وی ادامه داد: عملا اجرای الحاق هیچ مشکلی ندارد، چون دیگر نه نیازی به هیچ مصوبه‌ای دارد و نه نیازی به هیچ مجوزی دارد. مثل این می‌ماند که ملکی را به شما فروخته‌اند، اما می‌گویند فعلا چون همسایه شما قدری از این اتفاق ناراحت است، در مقطعی از این منزل استفاده نکنید. اما ملک متعلق به شماست، این دیگر بر می‌گردد به اراده استان و هر زمان بخواهند می‌توانند وارد ملک خود شوند و این بحث کاملا تمام شده است. 

نماینده مردم لامرد و مهر در دوره نهم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد و گفت: دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هم پیش از انتخابات اسفندماه به بنده اطمینان دادند که اجازه دهید انتخابات را پشت سر بگذاریم، بعد از برگزاری انتخابات و در خلاء پایان دوره نهم و آغاز دوره دهم آن را اجرایی خواهیم کرد، لذا این موضوع بحثی تمام شده است.

وی با ارائه گزارشی از وضعیت صنایع حوزه انتخابیه لامرد و مهر، گفت: عملیات احداث آلومینیوم لامرد به عنوان بزرگ‌ترین کارخانه آلومینیوم کشور از چندماه پیش آغاز شده است و اکنون در حال اجراست. 24 دی ماه 94 روز آغاز قرارداد اجرایی شرکت ان اف سی چین است و این شرکت موظف است ظرف 32 ماه آینده، نخستین شمش آلومینیوم را تحویل دهد و در صورت هر روز تاخیر از این قرارداد، باید روزانه مبلغی در حدود 250 میلیون تومان به عنوان جریمه بپردازد. لذا این پروژه هم بحمدالله هیچ مشکلی ندارد و با قوت در حال انجام است.

وی تصریح کرد: پروژه اتان‌گیری شهرستان مهر، نیروگاه منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر شهرستان لامرد و سایر پروژه‌های صنعتی که با اعتباری بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان در سفر رئیس جمهور به استان فارس کلنگ زنی شد در حال انجام است.

نماینده مردم لامرد و مهر در دوره نهم مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تعدیل تعرفه برق شهرستان‌های لامرد و مهر، بومی شدن نیروها در پارس جنوبی و عسلویه، افزایش چشمگیر اعتبارات دولتی، احیای عوارض ارزش افزوده پالایشگاه پارسیان و زاگرس جنوبی، راه‌اندازی گمرک منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد، تبدیل گمرک لامرد از مسافری به تجاری، استخر سرپوشیده لامرد و ... از دیگر مواردی بوده که در این مدت انجام شده است.

وی اظهار کرد: برخی پروژه‌های دیگر هم تمام شده است، اما بنا به دلایلی در مدت حضور اینجانب رسما افتتاح نشد. من هم اصراری بر این موضوع نداشتم، چون مهم آن است که پروژه به بهره‌برداری برسد و مردم از آن بهره‌مند شوند، اینکه در زمان ما باشد یا دیگران خیلی مهم نیست. مردم هم به خوبی واقعیت‌ها را می‌دانند و حتی اگر افتتاح این پروژه‌ها برای مدتی به تعویق بیفتد، باز هم مردم می‌دانند این پروژه چگونه و با تلاش‌های چه کسی به نتیجه رسیده است. به عنوان نمونه اکنون درمانگاه تامین اجتماعی لامرد آماده افتتاح است و پروژه محور گله‌دار – دارالمیزان تا سه راهی جم هم به لطف الهی و با تلاش‌های فراوان به اتمام رسیده و آماده بهره‌برداری است که به هر دلیل در زمان مسئولیت حقیر افتتاح نشد.

پایان طرح مطالعاتی شهرجدید مسکونی تابناک در لامرد

نماینده مردم لامرد و مهر در خصوص شهرک مسکونی تابناک در لامرد گفت: شهر جدید 54 هزار نفری لامرد که کلیه اقدامات آن انجام شده است و در این مدت کمتر راجع به آن سخن گفته بودم. این پروژه، یک طرح بسیار مهم است که مجوزهای آن اخذ شد، مشاور پروژه گرفته شد، مطالعات آن به اتمام رسید، پاسخ تمام استعلام های لازم از نهادهای مختلف گرفته شد، وزیر راه و شهرسازی هم در سفر به لامرد بر اجرای آن تاکید ویژه کردند و اکنون در شُرُف اخذ مجوز شورای عالی شهرسازی و معماری کشور است که امیدوارم بزودی عملیات اجرایی آن آغاز شود.

انتخاب پیمانکار نهایی پروژه انتقال آب از خلیج فارس به لامرد 

دبیر سابق کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پروژه انتقال آب از خلیج فارس به لامرد و مهر از دیگر پروژه‌هایی است که در نیمه راه قرار دارد، گفت:  این یک طرح بسیار عظیم است و اصلا در تاریخ کشور بی‌سابقه است. پروژه انتقال آب از دریا و از یک استان به استان دیگر و خرید تضمینی آب توسط وزارت نیرو که سالانه حدود 20 میلیارد تومان برای وزارت نیرو هزینه خواهد داشت، تاکنون در سراسر کشور بی‌سابقه بوده است، اما در مورد لامرد و مهر با وجود تمام سختی های کار بالاخره به تصویب رسید، وزارت نیرو خرید آب را به صورت تضمینی قبول کرد، ایمیدرو به نمایندگی از بخش خصوصی خرید آب صنایع را پذیرفت، فراخوان مناقصه برگزار شد، 37 شرکت مطرح داخلی و خارجی در این فراخوان شرکت کردند و اسناد خود را ارائه دادند، مرحله دوم فراخوان هم برگزار شد و اکنون از میان شرکت‌های برگزیده، باید یک شرکت به عنوان پیمانکار نهایی انتخاب شود و کار را آغاز کند.

وی همچنین احداث پالایشگاه 120 هزار بشکه‌ای میعانات گازی را یکی دیگر از طرح‌هایی  دانست که نیازمند پیگیری دارد ، گفت: این طرح با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد دلار هم دارای سرمایه‌گذار مشخص است، هم منابع مالی آن تامین شده است، هم مجوز تخصیص خوراک آن که از همه مهم‌تر است اخذ شده و هم موضوع اختصاص زمین و زیرساخت‌ها در منطقه ویژه اقتصادی لامرد حل و فصل شده است. تنها کافی است پیگیری‌های لازم ادامه یابد تا مجوز انتقال خوراک گرفته شود تا شاهد آغاز به کار این طرح عظیم باشیم که در این صورت با هدف‌گذاری که ما برای منطقه تعیین کرده بودیم و با ادامه کار صنایع بزرگ در حال ساخت و شروع به کار صنایع جدیدی که به برخی از آنها اشاره شد، می‌توان امید داشت ظرف چند سال آینده هیچ جوان بیکاری در این منطقه نداشته باشیم.

شهرستان لامرد به شهرستان ساحلی تبدیل شده است

نماینده مردم لامرد و مهر در دوره نهم مجلس شورای اسلامی با ارائه توضیحاتی درباره بازارچه مرزی لامرد بیان کرد: همه اقدامات لازم به منظور استقرار بازارچه مرزی لامرد هم صورت گرفته است. هم مصوبه دولت موجود است، هم نامه وزیر صنعت که در آن اشاره کرده است شهرستان لامرد به یک شهرستان ساحلی تبدیل شده و شرایط استقرار بازارچه مرزی را دارد، هم نامه به رئیس کل گمرک ایران که در آن سهمیه ارزی بازارچه مرزی لامرد را 5 میلیون دلار مشخص و ابلاغ کرده است. انشاء الله دوستان بتوانند این موضوع را هم پیگیری کنند و ادامه دهند.

موسوی با با بیان اینکه راه آهن هم موضوع بسیار مهم دیگری بوده است که در نیمه راه قرار دارد و باید نماینده منتخب آنرا پیگیری نماید، گفت: مصوبه دولت جهت اجرای پروژه راه‌آهن شیراز – بوشهر- عسلویه- منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد اخذ شده است، مشاور گرفته شده و مطالعات هم به صورت کامل به اتمام رسیده است. مصوبه هیئت دولت برای ادامه مسیر به سمت ایستگاه زادمحمود لار و در ادامه راه آهن سراسری بافق – بندرعباس هم موجود است و مطالعات آن محور هم پایان یافته است و امیدوارم این پیگیری‌ها ادامه یابد تا مردم بتوانند تا 4 سال دیگر صدای بوق قطار را در شهرستان لامرد بشنوند.

سیدموسی موسوی با بیان اینکه در این چهارسال از هیچ رانتی استفاده نکردم و هیچ چیز را برای خود و نزدیکانم نخواستم، اظهار کرد: من از ساعت 8 صبح شنبه فردای انتخابات، بی‌توجه به نتیجه رقابت‌های انتخاباتی، مشغول پیگیری پروژه‌ها شدم و این روند تا امروز هم ادامه داشته و ان شاءالله تا آخرین ساعات آخرین روزی که در مجلس شورای اسلامی حضور دارم، یک لحظه هم از کار و فعالیت و پیگیری پروژه‌ها غافل نخواهم شد.

وی با بیان اینکه کاملا آماده همکاری با منتخب مردم در مجلس دهم هستم، گفت:  شاید یک سری مسائل برای خیلی‌ها هنوز حل نشده باشد، اما چون من تلاش داشته‌ام برای رضای الهی گام بردارم، بحمدالله برای من حل شده است. همه شما دیدید بعد از انتخابات پیام مکتوب دادم و ضمن اعلام تبریک به منتخب مردم، اعلام کردم که آماده هستم تا تجربیات چهار سال دوران نمایندگی را در خدمت ایشان بگذارم. با جناب آقای علوی تماس هم گرفتم و همین موضوع را بیان کردم و در دیدار حضوری هم پروژه‌ها را برای وی تشریح کردم و گفتم آماده هرگونه همکاری هستم.

سیدموسی موسوی الحاق فارس به خلیج فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر