کد خبر: 260715 A

ایلنا از محوری‌ترین منطقه گردشگری گیلان گزارش می‌دهد؛

لاهیجان به عنوان بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهر گیلان با جاذبه‌های بکر طبیعی و تاریخی، عروس شهرهای این استان محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از لاهیجان، این شهرحدود 20 متر از سطح دریای خزر بلندتر است.

اطراف شهر لاهیجان باز است و به همین دلیل هوای آن از سایر نقاط گیلان تمیزتر محسوب می‌شود.

لاهیجان دارای دو بخش و دو شهر بوده و از نظر جمعیتی دارای 184 روستای دارای سکنه است .

این شهرستان از مناطق طبیعی و تاریخی بسیار زیبایی برخوردار است که یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهرستان‌های گیلان به شمار می‌رود.

لاهیجان را به دلایل مختلف از جمله وجود مناطق بکر طبیعی و تاریخی با عنوان عروس شهرهای گیلان می‌خوانند که همه ساله میزبان مهمانانی از سراسر کشور است.

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی، بقعه امیر شمس الدین،بقعه چهار پادشاهان، مسجد اکبریه و مسجد جامع از جمله اماکن مهم و اصلی مذهبی در لاهیجان است که به دلیل بافت ساختاری علاوه بر اماکن مذهبی جزو اماکن تاریخی نیز محسوب می‌شوند.

بام سبز و باغات چای و تله کابین لاهیجان از دیگر مناطق بکر گردشگری لاهیجان است که جذابیت آنها چشم هر مسافری را به خود جلب می‌کند.

پل خشتی، حمام گلشن، آرامگاه کاشف السلطنه، مرداب سوستان و استخر طبیعی حاجی آباد از دیگر مناطق دیدنی و چشم نواز لاهیجان محسوب می‌شوند.

تالاب بین المللی امیرکلایه با مساحت یک هزار و 230 هکتاردر شمال شرقی شهرستان واقع شده است و در سال 1349به عنوان پناهگاه حیات وحش در فهرست تالاب‌های بین المللی ثبت شده است.

 محور توریستی شیخ زاهد، دریای زیبای خزر در شمال شهرستان از جمله مناظری بوده که جاذبه طبیعی زیبایی را در دل خود جای داده است.

لاهیجان دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است که ناشی از تاثیر آب و هوای کوهستانی البرز و دریای خزر است.

لاهیجان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام بوده که دارای چشم اندازها و جاذبه‌های طبیعی بسیاری است که در سطح ملی و حتی فرا ملی در بخش گردشگری سرآمد است.

آبشار شیطان کوه که در پای آن استخر زیبای لاهیجان قرار دارد، تالاب بین المللی امیرکلایه با انواع گیاهان و پرندگان زیبا، عبور رودخانه لاهیجان از قسمت ورودی شهر و همجواری شهر با یکی از زیباترین کوه‌های منطقه و دسترسی آسان به آن با چشم اندازهای کوهپایه‌ای شامل باغ‌های چای و مزارع برنج و چشمه‌های متعدد آن، منظره بسیار جذابی است.

همه این زیبایی‌های بکر طبیعی مذکور حاکی از خالقی توانمند و زیبا است.

وجود باغات توت وتولید پیله ابریشم و نوغان و وجود ایستگاه تحقیقاتی گل و گیاهان زینتی و درختان بومی گیلان نیز از فعالیت‌ها مردمان این شهر محسوب می‌شود.

 لاهیجان شهری است آمیخته از دیروز و امروز. محله‌های لاهیجان یادآور روزگاری است که این شهر تختگاه فرمانروایان بیه پیش بود و اما امروز در پای شیخان کوه، بلوار و استخر خود را نمایان می‌کند.

برخی از محلات لاهیجان بر پایه حرفه افراد نام‌گذاری شده است.

همانند شعربافان ،خمیرکلایه، گابنه و برخی دیگر بر اساس موقعیت جغرافیایی همانند پرده سر و برخی بر اساس نزدیکی با زیارتگاه‌ها همانند محله امیر شهید است.

پرندگان تالاب جاذبه های طبیعی جهان اسلام چای دریای خزر زیبایی گردشگری مسجد مسجد جامع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر