کد خبر: 1160147 A

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی:

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: رصد مستمر پرندگان مهاجر تالاب کویری میقان اراک در بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان انجام می‌شود و تاکنون هیچگونه تلفاتی از آنها گزارش نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا میرزایی افزود: گشت و پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تالاب کویری میقان اراک، به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری و با آغاز فصل مهاجرت پرندگان آغاز شده است.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این گشت‌ها، مراقبت و پایش این بیماری در سطح حیات وحش و پرندگان آبزی، کنارآبزی و مهاجر است که در شناسایی به موقع کانون‌های بیماری نقش محوری دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: هر ساله با سرد شدن هوا و ورود پرندگان غیربومی به تالاب میقان احتمال انتقال و شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان افزایش می‌یابد که پایش و کنترل تالاب کویری میقان اراک به عنوان یکی از کانون‌های شیوع بیماری حائز اهمیت است.

میرزایی تصریح کرد: از شهروندان خواستاریم در صورت مشاهده لاشه پرندگان به ویژه مرگ دسته جمعی، موضوع را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اراک اطلاع رسانی کنند. همچنین از لمس و دست زدن به این قبیل پرندگان پرهیز کنند چرا که احتمال سرایت بیماری از پرنده به انسان وجود دارد.

وی بیان داشت: تالاب کویری میقان اراک یکی از 105 منطقه مهاجرپذیر پرندگان مناطق مختلف دنیا است و سالانه تا 20 هزار قطعه پرنده مهاجر در قالب 46 گونه زیستی به این منطقه کوچ می کنند که درنا، فلامینگو، اردک سرسبز، خوتکا، تنجه و غازهای وحشی از اصلی‌ترین این گونه‌ها هستند.

انتهای پیام/
آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تالاب کویری میقان اراک تلفات پرندگان نبود تلفات در پرندگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر