کد خبر: 1156510 A

معاون دادگستری استان:

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین گفت: تخلفات در برخی عطاری‌ها به اندازه‌‎ای مشهود است که اگر اقدام فوری در برخورد با آن صورت نگیرد، می‌تواند سلامت شهروندان را تا حد مرگ تهدید کند.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان، علی فولیان از اجرای طرح نظارت بر عطاری‌ها خبر داد و ضمن اشاره به ارتقای شاخص‌های سلامت جامعه گفت: در حال حاضر متأسفانه 121 عطاری بدون جواز و پروانه کسب در استان قزوین فعالیت می‌کنند که ادامه فعالیت آن‌ها بازی با جان مردم است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان  قزوین ضمن انتقاد از دخالت برخی عطاری‌ها در امر پزشکی تصریح کرد: برخی از محصولات و فرآورده‌هایی که در این قبیل اماکن عرضه می‌شود در واقع مداخله در امور پزشکی است.

وی  تاکید کرد: عطاری‌ها از تخصص‌ لازم برای عرضه و فروش دارو برخوردار نبوده و تحت هیچ شرایطی نباید اقدام به فروش دارو کنند؛ زیرا این اقدام سلامت افراد را تهدید می‌کند و اساسا در حیطه کاری این صنف نبوده و متصدیان این صنف با هدف کسب درآمد بیشتر، این قبیل محصولات و فرآورده‌های ممنوعه را عرضه می‌کنند که می‌تواند عوارض جبران ناپذیری در حوزه سلامت داشته باشد.

فولیان افزود:  مقابله با تخلفات عطاری‌ها نیازمند عزم و اراده جدی دستگاه‌های متولی است و در این خصوص باید گام‌های جدی برداشته شود و دقیقا نوع فعالیت این صنف توسط سازمان غذا و دارو مشخص شود تا برهمان اساس فعالیت کنند.

وی بیان کرد: متاسفانه تعداد عطاری‌ها زیاد شده و نظارت حلقه مفقوده در حیطه فعالیت عطاری‌ها است، بنابراین ضرورت دارد دانشگاه آموزش پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان به وظیفه قانونی خود به‌عنوان ناظر و متولی سلامت عمل کرده و متخلفانی را که بهداشت عمومی را تهدید می‌کنند به دستگاه قضایی معرفی کنند؛ همچنین صنف عطاری‌ها هم باید نسبت به نحوه عملکرد متصدیان این صنف پاسخگو باشد.

این مقام قضایی استان قزوین در ادامه ضمن تاکید به نظارت بر فعالیت عطاری‌ها، از نتایج پیگیری‌های معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری با مشارکت دادستانی مرکز استان در خصوص نظارت بر عطاری‌ها سخن گفت و تصریح کرد: در مهرماه سال جاری با پیگیری‌های انجام شده، موضوع نظارت بر فعالیت عطاری‌ها در دستور کار جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گرفت و مقرر شد تیم نظارت بر فعالیت عطاری‌ها با حضور نمایندگان دادستانی، کارشناسان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان، اداره نظارت بر اماکن  عمومی فرماندهی انتظامی استان، بازرسان معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان و نماینده اتحادیه عطاران تشکیل شود و سرانجام بازدید از عطاری‌ها از روز 11 آبان سال جاری با مدیریت این معاونت آغاز گردید.

وی افزود: در قالب این طرح برخی از عطاری‌های واقع در شهر قزوین و اقبالیه مورد بازرسی و نظارت قرار گرفت و در جریان این بازدیدها که به‌صورت مستمر و هفتگی برگزار می‌شود مقادیر قابل توجهی از داروهای غیرمجاز، اعم از متادون، ترامادول، برنج، داروی غیرمجاز سقط جنین و داروهای مکمل و نیروزا کشف و ضبط شده و تعدادی از عطاری‌های متخلف و فاقد پروانه پلمب شدند.

فولیان از مردم خواست به هیچ عنوان برای دریافت دارو به عطاری‌ها مراجعه نکنند و فریب تبلیغات این واحدهای صنفی را که سلامت شهروندان را به خطر می‌اندازد، نخورند  و تاکید کرد: مردم می‌توانند جرایم و تخلفاتی عطاری‌ها را در سامانه جامع ارتباط مردمی قوه قضائیه (سجام) به آدرس sajam.scpd.ir  ثبت و گزارش دهند.

انتهای پیام/
استان قزوین پیشگیری از وقوع جرم سلامت دادگستری تخلفات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر