کد خبر: 1154640 A

رئیس سازمان صمت استان ؛

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از کسب رتبه نخست استان کرمانشاه با حجم بیش از ۵۰ درصد صادرات غیر نفتی به کشور عراق خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کرمانشاه محسن دارابی در نشست خبری بمناسبت بیست و پنجمین سالروز ملی صادرات که در سالن همایشهای اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد با اشاره به حجم صادرات غیر نفتی کرمانشاه به کشور عراق گفت ، در بین استان‌های کشور استان کرمانشاه با بیش از ۵۰ درصد صادرات غیر نفتی به کشور عراق رتبه نخست را در اختیار دارد.

دارابی افزود :در زمینه صادرات غیر نفتی به خارج از کشور  ، استان کرمانشاه رتبه پنجم کشور را نیز در اختیار دارد و سعی ما بر این این است زمینه های صادرات بیشتر را نیز برای فعالان اقتصادی استان فراهم کنیم .

رئیس سازمان صمتت استان رسیدن به نقطه مطلوب صادرات استان و افزایش حجم آن را مستلزم داشتن زیر ساخت های سخت افزاری و نرم افزاری در مرزها عنوان کرد و افزود : اگر دستگاههای ذیربط استان اهتمام به خرج دهند و زیر ساخت های لازم را در مرزها توسعه دهند قطعا حجم صادرات استان افزایش چشمگیری خواهد داشت .

 وی گفت استان کرمانشاه با داشتن بیش از 371 کیلومتر مرز مشترک با عراق وجود پنج مرز رسمی  و یک بازارچه در استان و هم مرزی با هر دو بخش اقلیم کردستان و بخش مرکزی عراق، مزیت های صادراتی کرمانشاه را دو چندان می‌کند.

دارابی سپس اشاره‌ای به عملکرد صادراتی استان در هفت ماهه امسال داشت و افزود: در این مدت یک میلیارد و 436 میلیون دلار کالا از مرزهای استان با وزن 3.5 میلیون تن صادر شده است.

وی از رشد هفت درصدی ارزش و رشد پنج درصدی وزن کالاهای صادراتی استان در هفت ماهه امسال خبر داد و تاکید کرد: این رشد صادرات با توجه به شرایط تحریمی که با آن مواجهیم، قابل قبول است.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه سهم کرمانشاه از صادرات ایران به عراق را حدود 45 درصد و با احتساب گاز حدود 50 درصد اعلام کرد و ادامه داد: از نظر صادرات غیرنفتی جزو پنج استان اول کشور هستیم.

وی اظهار کرد: حدود 5.7 تا شش درصد صادرات غیرنفتی ایران به استان کرمانشاه تعلق دارد.

دارابی یادآور شد: از این میزان صادرات نزدیک به 30 تا 35 درصد تولیدات استان و عمدتا شامل محصولات فلزی، محصولات کشاورزی، لوازم خانگی، سیمان و کانی غیرفلزی و ... است.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه یکی دیگر از تهدیدهای پیش روی صادرات را عدم توجه به واردات و متعادل نبودن تراز تجاری اعلام کرد که تهدیدی برای آینده صادرات خواهد بود و افزود: اگر تجارت پایدار می خواهیم، باید واردات از عراق به عنوان شریک اصلی تجاری خود را تقویت کنیم.

 

انتهای پیام/
صادرات غیر نفتی سازمان صمت سالروز ملی صادرات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر