کد خبر: 1148707 A

براساس پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه استفورد چهار عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین در بین دو درصد دانشمندان برتر جهان قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین و به نقل از روابط عمومی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین، بر اساس پژوهشی که توسط دانشمندان دانشگاه استنفورد بر روی داده‌های اسکوپوس انجام شده و در تاریخ ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱  فهرست ۱۰۰ هزار دانشمند پر استناد در تمامی رشته‌ها و نیز ۲ درصد برتر حوزه‌های علمی شناسایی و معرفی شدند و چهار عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در  فهرست دانشمندان برتر جهان قرار گرفتند.

این پژوهش که از داده‌های استنادی اسکوپوس استفاده کرده است دانشمندان را در ۵ حوزه موضوعی اصلی، ۲۲ حوزه موضوعی فرعی و ۱۷۶ رشته طبقه‌بندی کرده است، شرط ورود پژوهشگران به فرآیند رتبه‌بندی انتشار حداقل ۵ مقاله بوده است و در مجموع تقریباً ۸ میلیون دانشمند مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته‌اند.

در لیست نهایی علاوه بر صد هزار نفر برتر، ۲% برتر هر حوزه موضوعی به فهرست نهایی اضافه شده است که اسامی سعید عباسبندی، فرزاد ابراهیمی، الیاس شیوانیان و مرتضی سلیمانی اقدم از دانشگاه امام نیز در بین آن‌ها دیدیه می‌شود.

در این پژوهش یک شاخص ترکیبی (Composite Score) پیشنهاد و با دو رویکرد مختلف بر مبنای استنادات به مقالات و شاخص هرش هر پژوهشگر محاسبه و اعلام شده است، حوزه موضوعی هر پژوهشگر، حوزه موضوعی در دسته‌بندی Science-Metrix است که پژوهشگر در آن بالاترین جایگاه را دارد.

نتایج این پژوهش در مجله Plos Biology در مقاله‌ای با عنوان August 2021 data-update for “Updated science-wide author databases of standardized citation indicators  منتشر شده است.

انتهای پیام/
استاد دانشگاه امام خمینی جهان عضو هیئت علمی دانشگاه دانشگاه استنفورد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر