کد خبر: 1145524 A

پایان هفته برگزار می شود؛

پنجشنبه و جمعه بیست و نهم و سی ام جشنواره انار چینی در روستای انبوه بخش عمارلوی گیلان برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، هر ساله در فصل پاییز در روستای انبوه بخش عمارلوی استان گیلان جشنواره ای برای چیدن انار از باغات این روستا برگزار می شود که از استان های مختلف برای شرکت در این جشنواره شرکت می کنند. البته در دو سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا این جشنواره مانند گذشته پرشکوه برگزار نشد و امسال در دو روز پایانی مهر ماه با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شود.

علی کرم غلامی رئیس شورای روستای انبوه و مسئول شورای بخش عمارلو در این باره به خبرنگار ایلنا گفت : به دلیل ویروس کرونا جشنواره انار روستای انبوه مانند گذشته پررونق نیست و با این وجود امسال اهالی روستا محصولات باغی خود را که برگرفته از انار است را برای فروش به محل برگزاری جشنواره می آورند.

وی افزود: این جشنواره حدودا 16 سال است که یرگزار می شود اما سنت انار چینی این روستا به بیش از 100 سال پیش در این روستا باز می گردد و معمولا در روز های معینی از  مهرماه انجام می‌شد. البته در گذشته این جشن  نظم بهتری داشت   همگی در روز معینی برای چیدن انار به باغ می رفتند که به آن روز جشن انار می‌گفتند.

انار

غلامی ادامه داد: سال 82 این روستا را به عنوان روستای گردشگری معرفی و با برگزاری جشنی مسئولین استان را دعوت کردیم و این  رسمیت یافت.

وی عنوان کرد: اهالی روستا برای چیدن انار با لباس محلی در باغ ها حضور پیدا می کنند. حتی اهالی روستا که ساکن شهر شده اند در  جشن انار حتما لباس محلی می پوشند. محصولات در جشنواره به فروش می رسند و یا به استان های قزوین و در شهرستان های خود استان گیلان صادر می شود.

  در روستای انبوه عمارلو حدود  ۲۰۰ خانوار زندگی می کنند.

انتهای پیام/
استان گیلان گردشگری ویروس جشنواره روستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر