کد خبر: 1136201 A

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی:

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: فرایند بررسی منشاء و علت شناسی آلایندگی های هوای شهر اراک و همچنین ارائه راهکارهای سازنده در راستای کنترل آن، نیازمند 15 میلیارد ریال اعتبار است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سید محمد جمالیان افزود: تأمین اعتبار این طرح تحقیقاتی با کمک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و از محل منابع مالی داخلی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در اولویت کاری سال جاری قرار دارد.

وی ادامه داد: دانشکده بهداشت اراک طرح (proposal) پیشنهادی پژوهش آلودگی هوای شهر اراک را تهیه کرده است و شاخص‌های لازم در حوزه مستندسازی علل آلایندگی و تاثیرات آن به خوبی در طرح مذکور مطرح شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: مستندات موجود به هیچ وجه تأییدی بر رابطه آلایندگی هوای شهر اراک و آثار آن بر بروز انواع سرطان‌ها و بیماری‌ها دیگر نیست و نیاز است که موارد مذکور با سویه علمی در قالب طرح پژوهشی مورد کاوش و پژوهش قرار بگیرند.

جمالیان تصریح کرد: بدون آنکه شناخت اصولی و علمی منابع آلایندگی، ترکیبات مضرّ هوا و شرایط و چگونگی انتشار و ماندگاری در هوای شهر اراک داشته باشیم، نمی‌توان راهکار مؤثر و مناسبی برای مهار و بهبود شرایط کنونی داشت. هرگونه تصمیم در این حوزه اگر مبتنی بر مستندات علمی و پژوهشی نباشد مقطعی است و نمی‌تواند به صورت ریشه‌ای مشکلات را برطرف کند.

وی با اشاره به اینکه اراک یکی از 8 کلانشهر آلوده کشور است که از ابتدای سال جاری تاکنون 78 روز ناسالم در کارنامه خود به ثبت رسانده است، بیان داشت: در سال جاری کلانشهر اراک به همراه شهرهای شازند و ساوه با روند افزایشی روزهای آلاینده مواجه بوده اند. به ویژه شهرهای اراک و شازند در کارنامه خود سال جاری روزهای بسیار آلوده را نیز به ثبت رسانده‌اند. 

انتهای پیام/
آلایندگی های هوای اراک بررسی منشاء و علت شناسی 15 میلیارد ریال اعتبار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر