کد خبر: 1133430 A

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی نیشابور گفت: سال‌گذشته میزان اعتبارات اورژانس شهرستان نیشابور ۱۴ و نیم‌ میلیارد ریال بود که این‌ میزان امسال ۵۱ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مصطفی افشارنیک در نشست خبری ضمن گرامیداشت سالروز تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی افزود: طی چهار ماه نخست امسال هزار و ۹۹۹ حادثه ترافیکی داشته‌ایم که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸ درصد افزایش داشته و از این تعداد ۳۱مورد منجر به فوت شد.

وی با بیان اینکه طی این‌مدت ۱۶هزار و ۶۸۸ ماموریت اورژانس انجام شد که از این تعداد ۱۰هزار و ۹۳۱ مورد شهری و مابقی جاده‌ای بوده است اظهار داشت: از ابتدای امسال ۱۴ مورد زایمان در حین انتقال به بیمارستان، ۶ مورد غرق‌شدگی، چهار هزار و ۱۸۴ مورد تصادف در نیشابور رخ داده و تعداد ماموریت‌ها اورژانس ۱۱۵ نیشابور نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد و تعداد تصادفات ۱۴درصد افزایش یافته است. 

وی اعلام کرد: از ابتدای امسال۲۰ مورد پرواز امدادی برای امداد رسانی به ۳۰ مصدوم انجام شد که این تعداد سال گذشته ۵۰ مورد پرواز برای امدادرسانی به ۶۱ نفر بوده و با توجه به انتقال بیماران تصادفی و ترومایی به بیمارستان حکیم برای تسریع در این انتقال یک پد بالگرد در مجموعه فجر نیشابور که در فاصله نزدیکی به بیمارستان‌ حکیم قرار دارد با هزینه ۵۵۰ میلیون ریال احداث شد.

افشارنیک خاطر نشان کرد: از ابتدای شروع همه‌گیری کرونا برای تزریق داروی رمدسیور نیروهای ۶پایگاه اورژانس نیشابور برای کمک به کادر بهداشت و درمان تعدیل شد و طی این‌ مدت یک هزار و ۸۰۰ مورد بیمار مشکوک به کرونا در نیشابور توسط اورژانس خدمات رسانی شده و بیش از ۶۵درصد پرسنل اورژانس نیشابور مبتلا به کرونا شدند ولی خوشبختانه فوتی نداشتیم.

مسئول اورژانس پیش بیمارستانی تصریح کرد: طی ۶ماه گذشته پیک پنجم کرونا بر عملکرد اورژانس ۱۱۵ تاثیر گذاشت و ۶ماه سختی را پشت سر گذاشتیم و شرایطی ایجاد شد که گاهی اوقات مجبور به اتخاذ تصمیم‌های مهم و فوری بودیم.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین‌ مشکلات اورژانس ۱۱۵ در تصادفات جاده‌ای شناسایی محل وقوع تصادف است ادامه داد: در این خصوص شناسایی مکانی که از طریق گوشی همراه مصدوم تماس گرفته شده در دستور کار قرار گرفت البته قبلا این سیستم در تلفن‌های ثابت اجرا شده بود تا دیگر نیاز به اعلام محل مصدوم توسط فردی که می‌خواهد حادثه‌ای را گزارش دهد وجود نداشته باشد.

افشارنیک یادآور شد: از ابتدای امسال ۷۶ هزار و ۴۳۳ مورد تماس با اورژانس ۱۱۵ گرفته شده که از این تعداد ۱۱هزار و ۳۹۴ مورد برای مشاوره و پنج هزار و ۷۷۴ مورد مزاحمت تلفنی بوده است. 

وی با بیان اینکه امسال با کمک خیرین حوزه سلامت یک پایگاه امدادرسانی جاده‌ای در مسیر نیشابور به سبزوار و یک‌ پایگاه امدادی شهری جاده‌ای احداث و راه‌اندازی شد و بدین ترتیب زمان امدادرسانی در این مسیر به کمتر از هشت دقیقه رسید گفت:‍ با اقدام خیرین بیش از ۶۰ درصد آمبولانس های اورژانس ۱۱۵ نیشابور مجهز به دستگاه پیشرفته پزشکی از راه دور شدند و به هشت دستگاه تله‌مدیسین‌ جدید نیاز داریم.

وی افزود: طی این مدت با کمک خیرین ۲ دستگاه تله مدیسین با ۱۲۰ میلیون تومان اعتبار، یک دستگاه اکسیژن‌ساز با ۲۳ میلیون تومان اعتبار، ۳۴ عدد کپسول اکسیژن، سه عدد یخچال و ۵۰ میلیون تومان کمک نقدی به اورژانس ۱۱۵ نیشابور اهدا شد و امسال با همکاری پرسنل اورژانس نیشابور یکی از زندانیان بدهکار مالی هم از زندان آزاد شد.

وی خاطر نشان کرد: با راه‌اندازی سامانه پیامکی و ارسال پیامک رضایت سنجی به شهروندان و تماس با شماره تلفن‌های ثابت به صورت تصادفی میزان رضایت‌مندی شهروندان از عملکرد اورژانس ۱۱۵ نیشابور ۹۴ و نیم درصد برآورد شد که این‌ میزان پارسال ۷۶ درصد بوده است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی نیشابور اظهار کرد: در حال حاضر ۱۶۸ نفر در بخش امدادرسانی و عملیات و ۱۱ نفر در بخش خدمات اورژانس نیشابور مشغول به کار بوده و امسال ۳۴نفر نیرو به پرسنل اورژانس نیشابور اضافه شده و تا پایان سال ۱۵ نفر دیگر اضافه خواهد شد که در این صورت ۵۰درصد از نیروهای اورژانس تبدیل وضعیت می‌شوند.

افشارنیک ادامه داد: در حال حاضر ۹ پایگاه شهری، ۱۵ پایگاه جاده‌ای و یک پایگاه هوایی در نیشابور وجود دارد و اورژانس هوایی نیشابور هر ماه ۱۷۰ تا ۲۲۰ میلیون تومان هزینه دارد. 

وی یادآور شد: به دلیل تحریم‌ها با کمبود آمبولانس مواجه هستیم و به ناچار به سمت بازسازی و بهسازی آمبولانس های موجود پیش‌ رفته‌ایم، بانک سینا یک دستگاه آمبولانس به اورژانس اهدا کرد و در آینده نزدیک خدمات موتورلانس در شهرک‌های صنعتی نیشابور راه‌اندازی خواهد شد.

انتهای پیام/
بهداشت و درمان بیمارستان تصادف فوریت های پزشکی کمک نقدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر