کد خبر: 1130480 A

مدیر جهاد کشاورزی جغتای گفت: خشکسالی و شرایط اقلیمی نامناسب در سال زراعی جاری سبب کاهش ۳۰ درصدی تولید محصول پسته این شهرستان نسبت به سال گذشته شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا،خلیل شایستگان افزود: شهرستان جغتای هزار و ۲۰۰ هزار هکتار باغ پسته دارد که حدود نیمی از آن بارور است.

وی اضافه کرد: میانگین عملکرد باغ‌های پسته در این شهرستان ۹۰۰ کیلوگرم در هکتار و پیش‌بینی برداشت در سال زراعی جاری ۴۵۰ تن  محصول است.

مدیر جهاد کشاورزی جغتای با اشاره به ضرورت توسعه واحدهای فرآوری محصولات کشاورزی و پسته در این شهرستان افزود: ارز آوری، اشتغال زایی و مصرف بهینه آب از مواردی است که کشاورزان رغبت زیادی برای احداث باغ پسته دارند.

شایستگان افزود: همچنین افزایش قیمت نهاده های کشاورزی شامل سم و کود و افزایش هزینه نگهداری، مکانیزاسیون و کارگری سبب افزایش هزینه های تولید شده که نیاز است تسهیلات سرمایه در گردش کم بازده بانکی به باغداران پرداخت شود.

شهرستان جغتای از قطب‌های مهم تولیدات زراعی، باغی و دامی خراسان رضوی است که سالانه افزون بر ۵۴۸ هزار تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی در این منطقه تولید می شود و از این طریق بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال درآمد عاید بهره برداران می شود.

جغتای با سطح زیر کشت ۳۴ هزار هکتار محصولات زراعی و باغی یکی از مراکز اصلی تولید محصولات اساسی و راهبردی کشاورزی چون گندم، چغندرقند، ذرت، گردو، انگور، فلفل، زعفران و پسته در استان خراسان رضوی است.

 

انتهای پیام/
جهاد کشاورزی خشکسالی سرمایه کشاورزی افزایش هزینه های تولید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر