کد خبر: 1130232 A

معاون دادگستری استان:

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین گفت: باتوجه به بخشنامه دادستان کل کشور ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی اختیاری شده و ما هم این موضوع را در استان پیگیری خواهیم کرد و تمامی دفاتر اسناد رسمی استان مکلفند از مفاد این بخشنامه تبعیت کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، علی فولیان با اشاره به لغو اجباری بودن ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی گفت: باتوجه به بخشنامه دادستان کل کشور ثبت سند خوردو در دفاتر اسناد رسمی اختیاری شده که این بخشنامه در راستای صیانت از حقوق عامه صادر شده و ما هم این موضوع را در جهت دفاع از حقوق عامه در استان پیگیری خواهیم کرد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین افزود: تمامی دفاتر اسناد رسمی استان مکلفند از مفاد این بخشنامه تبعیت کنند و از شهروندان تقاضا داریم در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را به دادستانی‌های سراسر استان اعلام و منعکس کنند.

وی با اشاره به اختلاف نظر پلیس و کانون‌ سردفتران اسناد رسمی مبنی بر اختیاری یا اجباری بودن ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی، تاکید کرد  این موضوع با بخشنامه دادستان کل کشور و اعلام نظر نهایی ایشان به پایان رسید و گامی در راستای احیای حقوق عامه برداشته شد.

 این مقام قضائی استان قزوین اظهار کرد: طبق اعلام نظر نهایی دادستان کل کشور، بخشنامه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که در آن به ضرورت ثبت معاملات خودرو در دفاتر اسناد رسمی اشاره شده بود با رای دیوان عدالت اداری ملغی و ابطال شده است.

وی تاکید کرد: مفاد این بخشنامه برای تمامی دستگاه‌های اداری لازم الاجرا بوده و برای مستنکفان مجازات در نظر گرفته خواهد شد.

فولیان گفت: بعد از این، برگ سبز خودرو، سند مالکیت است و ضرورتی به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی نیست و نقل و انتقال خودرو با ثبت مشخصات دو طرف معامله و نیز مشخصات خودرو در برگ سبز در ادارات راهنمایی و رانندگی بلامانع است، مگر اینکه دوطرف خواهان ثبت آن در دفاتر باشند.

انتهای پیام/
استان قزوین پیشگیری از وقوع جرم خودرو دادگستری دادستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر