کد خبر: 1128427 A

شرافتی خبر داد:

کارشناس هماهنگی و مدیریت مصرف آب شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: الزامات ناشی از رعایت بهداشت فردی برای مقابله با ویروس کرونا موجب افزایش 15 درصدی مصرف آب در استان اصفهان شده است.

به گزارش ایلنا از اصفهان، علیرضا شرافتی بررسی‌ها نشان می‌دهد از ابتدای شیوع بیماری کرونا مصرف آب در شهرستان‌های مختلف استان اصفهان بین 12 تا 18 درصد افزایش یافته است. 

وی علت این تفاوت را ناشی از میزان شیوع بیماری، فرهنگ مصرفی مردم و تفاوت اقلیم ها دانست و ادامه داد: این بیماری به طور میانگین باعث افزایش 15 درصدی مصرف آب شده است. 

وی ضمن تاکید بر رعایت مسائل بهداشتی، خطر ابتلا به رفتارهای وسواس گونه را یادآور شد و افزود: پس از شیوع ویروس کرونا بسیاری از افراد با رعایت نظافت و رفتارهای احتیاطی بیش از حد و اجبار دیگران به رعایت این رفتارها، رفتارهای وسواس‌گونه را در خود و اطرافیان القا می‌کنند.

شرافتی تصریح کرد: رفتارهایی مانند شستشوی دست و صورت، استحمام، شستشوی لباسها، ظروف، سطوح، وسایل و غیره در برخی افراد به صورت افراطی انجام می شود. 

کارشناس هماهنگی و مدیریت مصرف آب آبفای استان اصفهان اضافه کرد: هر شهروند می‌تواند با آگاهی به میزان تاثیر خود در مدیریت مصرف آب، در جلوگیری از اتلاف منابع‌آبی نقش به‌سزایی داشته باشد.

وی اظهار داشت: خطر ابتلا به رفتارهای وسواس‌گونه به مرور زمان با بر هم زدن تعادل شیمیایی مغز، رفتارهای تکراری را ملکه ذهن می‌کند که این وسواس‌های فکری جزیی از رفتار خواهد شد.

شرافتی با تاکید بر اینکه گذر از بحران شیوع کرونا ویروس، نیازمند سلامت جسمی و روانی است، افزود: رعایت نظافت و شستشوی کامل دست‌ها نباید با اختلال استرس و اضطراب شدید، تمام زندگی ما را تحت‌تاثیر قرار دهد و خود و اطرافیان را دچار بیماری واسوس کند.

وی دو روش درمان دارویی- مشاوره و رفتاردرمانی را موثرترین شیوه‌های مقابله برای افراد مبتلا به بیماری وسواس دانست و گفت: کسی که به اختلال وسواس مبتلاست اگر تحت درمان قرار نگیرد، شدت وسواس به مرور زمان زیاد می‌شود به نحوی که در انجام کارهای روزانه‌ هم با مشکل مواجه خواهد شد.

وی با تاکید براینکه شدت درگیری فرد درباره افکار یا اعمال وسواسی متفاوت است و می‌تواند از خفیف تا فوق شدید باشد، افزود: از آنجا که مدیریت مصرف آب مسئله‌ مهمی است،دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی آبفای استان اصفهان سعی کرده با تولید برنامه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی نظیر برنامه «جاری حیات»آموزش های لازم را در خصوص چگونگی مصرف آب به مشترکان شهری و روستایی ارائه کند.

 

 

انتهای پیام/
استان اصفهان اصفهان شرکت آب و فاضلاب شهروند ویروس ایلنا استان اصفهان آبفا استان اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر