کد خبر: 1125602 A

رئیس منابع طبیعی گناباد خبر داد؛

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد پدیده خشکسالی را تهدیدی مشترک برای مراتع و معشیت دامداران و عامل شکست روش‌های اصلاح و احیا دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا نخعی در این خصوص گفت: کاهش چشمگیر بارندگی در سال‌جاری و خشکسالی پیاپی سنوات گذشته یکی از تهدیدهای جدی مراتع شهرستان به شمار می رود.

نخعی افزود: شهرستان گناباد ۵۸۰ هزار هکتار مساحت دارد که ۵۰۰ هزار هکتار آن اراضی مرتعی و جنگلی تشکیل می دهد که در شرایط عادی قادر است ۲۰۰ هزار راس دام سبک شهرستان را تعلیف کند.

وی ادامه داد: عوامل اقلیمی یکی از تاثیرگذارترین فاکتورهایی است که به طور مستقیم بر مراتع تاثیر می گذارد و نهایتا کاهش بارندگی در سال ۱۴۰۰ خسارت شدیدی بر مراتع تحمیل و روش های اصلاح و احیاء را با شکست مواجه کرده است.

وی گفت: از آنجا که تولید علوفه و چرای دام و بهره برداری از گیاهان مرتعی به طور مستقیم از مراتع صورت می پذیرد و اساس زندگی خانوارهای روستایی بر پایه دامداری و بهره برداری از گیاهان مرتعی قرار دارد لذا نقصان بارندگی تهدیدی برای معیشت خانوارهای روستایی نیز محسوب می شود و تبعاتی ازقبیل کاهش سرانه دام در خانوار روستایی، افزایش اختلافات و تنازعات بین دامداران مراتع مجاور، افزایش مهاجرت به شهرها می شود.

انتهای پیام/
خانوار روستایی خشکسالی منابع طبیعی منابع طبیعی و آبخیزداری مهاجرت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر