کد خبر: 1125596 A

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان گفت: کارگروه پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس شهری و روستایی در این شهرستان تشکیل می‌شود.

به‌ گزارش ایلنا از سمنان، مهدی قاسمی افزود: اولین جلسه تشکیل این کارگروه به ریاست معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری دامغان و با حضور اعضاء کارگروه در محل سالن اجتماعات فرمانداری دامغان برگزار شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان گفت: این کارگروه به استناد تصویب‌نامه هیئت وزیران با عنوان آئین‌نامه پاسداری از میراث ناملموس شهرها و روستاها و ماده 5 تصویب‌نامه مذکور تشکیل شد.

دبیر کارگروه پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس شهرها و روستاهای دامغان ادامه داد: بر اساس این آیین‌نامه، وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی موظف است با همکاری دستگاه‌های عضو کارگروه ملی میراث‌فرهنگی ناملموس نسبت به برنامه‌ریزی، ارائه ساز‌ و‌کار اجرایی، تصویب الگوی مشارکت، نظارت، پایش و روزآمدسازی آن از طریق این کارگروه اقدام کند.

قاسمی تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی موظف‌اند ادارات و نهادهای تابعه خود را در سطح استانی با هدف معرفی و ترویج میراث‌فرهنگی ناملموس فعال کرده و اقدامات لازم را با همکاری و نظارت وزارت میراث‌فرهنگی به انجام برسانند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بارز میراث‌فرهنگی ناملموس را انتقال آن از نسلی به نسلی دیگر دانست و بیان کرد: دانش‌ها و مهارت‌ها و دیگر اجزای میراث‌فرهنگی ناملموس، به طور شفاهی و از روی تقلید، همواره در حال انتقال‌ هستند و در این انتقال نیز تکامل و توسعه یافته و حیات دوباره پیدا می‌کنند.

وی افزود: سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت در زمینه حفظ، احیاء، ترویج آداب و سنن ملی و مذهبی با مشارکت فعال دستگاه‌های اجرایی عضو کارگروه و معرفی گسترده میراث ناملموس شهرستان با هدف بستر سازی فرهنگی مناسب برای توسعه گردشگری دامغان از اهداف اصلی این کارگروه است.

 

 

انتهای پیام/
دامغان میراث فرهنگی ناملموس بسترسازی فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر