کد خبر: 1124276 A

رئیس ‌سازمان جهاد کشاورزی استان همدان خبرداد:

رئیس‌ سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: زیرساخت‌ها برای احداث 500 هکتار مجتمع گلخانه‌ای در دست مطالعه، اجرا و بهره‌برداری‌اند.

به گزارش ایلنا از همدان، منصور رضوانی‌جلال به‌مناسبت هفته دولت در جمع خبرنگاران از افتتاح 60 طرح کشاورزی در همدان خبر داد و بیان کرد: این طرح‌ها با اعتباری افزون‌بر هزار و 786 میلیارد ریال و اشتغال‌زایی برای 338 نفر افتتاح خواهند شد.

وی گفت: تعداد 117 هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی در یک ‌میلیون و 950 هزار هکتار اراضی کشاورزی درحال فعالیت‌اند.

رئیس ‌سازمان جهاد کشاورزی استان همدان اظهار کرد: با بهره‌برداری بهینه از نهاده‌های موجود مانند آب، خاک، بذر، کود و غیره تلاش شد تا محصول با کیفیت و سالم را به اندازه نیاز جامعه تولید کنیم و در سند راهبردی و عملیاتی سه‌ساله استان نیز برنامه‌هایی در بخش‌های مختلف کشاورزی درنظر گرفته شد.

رضوانی‌جلال افزود: در استان همدان 186 هکتار گلخانه ایجاد شده و رشد خوبی را در این عرصه شاهد بوده‌ایم.

این مقام مسئول تشریح کرد: در سال‌های اخیر به‌طور میانگین سالانه 7.5 هکتار گلخانه احداث می‌شد اما پس از تدوین سند راهبردی، طی دو سال گذشته این مقدار به 36 هکتار در سال رسیده است.

رضوانی‌جلال عنوان کرد: زیرساخت‌ها برای احداث 500 هکتار مجتمع گلخانه‌ای در دست مطالعه، اجرا و بهره‌برداری‌اند.

رئیس ‌سازمان جهاد کشاورزی استان همدان مطرح کرد: درحال حاضر بالغ‌بر 168 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان همدان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده‌اند و استان‌ همدان در این عرصه از پیشتازان است.

وی ادامه داد: میانگین آبیاری نوین اجراشده در کشور 45 تا 48 درصد است، درحالی که بالای 85 اراضی آبی مستعد در استان همدان به سیستم‌های آبیاری نوین مجهز شده‌اند.

رضوانی‌جلال عنوان کرد: در راستای استفاده بهینه از آب، توسعه کشت‌های نشائی در استان نیز صورت گرفته است.

رئیس‌ سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: طی پنج ماه سال جاری نزدیک به 13 میلیون جوجه‌ریزی انجام شده که نسبت به مشابه سال قبل 18 درصد رشد داشته است.

رئیس ‌سازمان جهاد کشاورزی استان همدان افزود: عملیات سرشاخه‌کاری گردو انجام و 360 هزار پیوندک طی سال‌های اخیر پیوندزنی شده‌اند.

این مقام مسئول اظهار کرد: هم‌اکنون بالغ‌بر 331 واحد در این حوزه فعال بوده و سردخانه‌های استان ظرفیت نگهداری 210 هزار تُن محصول را دارند.

وی تصریح کرد: از سویی ساخت 220 هزار تُن سردخانه با پیشرفت‌های فیزیکی متفاوت در استان درحال انجام است.

وی با تأکید بر اینکه میانگین ضریب مکانیزاسیون در کشور برابر 1.85 اسب بخار است، گفت: جهت رفع موانع تولید، اقداماتی درخصوص مستندسازی و شناسایی اراضی انجام شده است.

رئیس‌ سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: طی پنج ماه سال جاری نزدیک به 13 میلیون جوجه‌ریزی انجام شده که نسبت به مشابه سال قبل 18 درصد رشد داشته است.

انتهای پیام/
استان همدان اشتغال سازمان جهاد کشاورزی استان کشاورزی همدان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر