کد خبر: 1123547 A

اگر چه طرح‌ها و پروژه‌های بسیاری در دیار منوچهری دامغانی همزمان با هفته دولت 1400 کلنگ‌زنی و افتتاح می‌شوند، اما کتابخانه عمومی خیّرساز شهید طوسی روستای جزن تنها پروژه حوزه فرهنگ است که در هفته دولت امسال با 100 میلیون تومان افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از سمنان، در سالیان اخیر دستگاه‌های متولی و سازمان‌های مردم‌نهاد به منظور ترویج فرهنگ مطالعه گام‌های زیادی برداشتند و هر چند این اقدامات در جای خود قابل تحسین است اما هرگز کافی نبوده و تا میانگین طبیعی بسیار فاصله وجود دارد.

استان سمنان نیز به تبع سایر نقاط کشور از این قاعده مستثنی نبوده و طی یکی دو سال اخیر فعالیت‌های بی‌شماری را به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی انجام داده است که طراحی و اجرای چندین طرح برای دستیابی به عنوان «پایتخت کتاب ایران» بیانگر این موضوع و علاقه شهروندان به کتاب و کتابخوانی است.

در بین شهرهای استان سمنان شهرستان دامغان که از زمان اشکانیان به عنوان پایتخت انتخاب شده بود و شهرت صددروازه را به خود گرفته بود، مهد پرورش فرهیختگان و نام‌آورانی همچون منوچهری دامغانی، علی معلم، حسن سبحانی و... است؛ پرورش این تعداد از نویسنده، شاعر و عالم در نوع خود بی‌نظیر است و نشان می‌دهد مردمان این دیار انس و الفت خاصی با کتاب داشتند و دارند.

افتتاح و بهره برداری 16 پروژه با 55 میلیارد تومان اعتبار در دامغان

مهدی بندرآبادی فرماندار دامغان گفت: در هفته دولت سال جاری پروژه‌‌های 16 دستگاه اجرایی افتتاح می‌شود و به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه برای افتتاح این پروژه‌‌ها افزون بر 55 میلیارد تومان هزینه شده، افزود: بیشترین طرح‌‌ها به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شرکت آب و فاضلاب با 16 طرح اختصاص دارد.

فرماندار دامغان یادآور شد: در هفته دولت امسال 14 پروژه با اعتبار 124 میلیارد و 851 میلیون ریال کلنگ‌زنی خواهد شد.

بندرآبادی تصریح کرد: در سال جاری 46 میلیارد و 749 میلیون تومان اعتبارات استانی در کمیته برنامه ریزی شهرستان توزیع شد.

افتتاح کتابخانه خیرساز روستای جزن همزمان با هفته دولت 

وی اضافه کرد: کتابخانه عمومی خیرساز شهید طوسی روستای جزن با 100 میلیون تومان اعتبار افتتاح می‌شود.

نکته قابل تامل هم در صحبت‌های فرماندار دامغان و هم در آنچه در عمل و اصطلاحاً روی زمین به وقوع پیوست، این بود که فقیرترین حوزه به لحاظ تعداد و مبلغ ریالی پروژه، بخش فرهنگ بود؛ جدای از «افتتاح کتابخانه عمومی روستای جزن با 100 میلیون تومان اعتبار» هیچکدام از متولیان فرهنگی این شهرستان طرح و پروژه قابل کلنگ‌زنی و افتتاح نداشتند؛ این در حالی است که به رغم وجود تحریم‌‌ها و مشکلات اقتصادی دولت برای برخی پروژه‌‌ها به نسبت اعتبارات قابل توجهی تخصیص داده شده بود.

ریزش 2000 نفریاعضای کتابخانه‌‌های عمومی دامغان

این موارد در حالی است که طی چند روز گذشته رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی دامغان از ریزش حدود 2000 نفری در تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی این شهرستان خبر داده بود و گفته بود: 3857 نفر در کتابخانه‌های عمومی دامغان عضو هستند که متوسط سن آنان بین 14 تا 25 سال است. 194 هزار و 989 جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی شهرستان وجود دارد.

امینیان اظهار کرده بود: همزمان با شیوع کرونا 17 کتابدار شهرستان فعالیت فرهنگی و ترویج فرهنگ مطالعه را در فضای مجازی دنبال و کتابخوانی را ترویج کردند.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی بیان کرده بود: 711 نفر از استان سمنان شرکت کننده در جشنواره رضوی شرکت کردند که در حال حاضر استان سمنان دارای رتبه دوم است.

آینده‌ای نه چندان مناسب در انتظار زادگاه منوچهری و دیار تمدن و تدین

به نظر می‌رسد با توجه به ریزش 2000 نفری در تعداد اعضای کتابخانه‌‌های عموممی شهرستان دامغان طی بازه زمانی 18 ماهه که سایه ویروس کرونا گسترانیده شده، ضرورت دارد متولیان فرهنگی و مقامات مسئول شهرستان بیش از آنکه بخواهند به فکر ساخت و افتتاح جاده، تاسیسات آب شرب، فاضلاب، پل و ... باشند، تدبیری در راستای مشکلات حوزه فرهنگ و هنر داشته باشند که آینده‌ای نه چندان مناسب، در انتظار دیار منوچهری دامغانی است؛ دیاری که به دیار «تمدن و تدین» شهره شده است.

انتهای پیام/
دامغان هفته دولت 1400 یار مهربان کتابخانه عمومی شهید طوسی جزن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر