کد خبر: 1120451 A

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان:

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: تاکنون دو هزار و ۱۲۵ نفر از مادران باردار در استان واکسینه شده اند که هیچ عارضه ایی هم گزارش نشده است.

به گزارش ایلنا از بندرعباس، محمود حسین پور با تاکید بر اینکه تمامی زنان باردار برای دریافت سهمیه واکسن باید به نزدیکترین مرکز بهداشت محل سکونت خود مراجعه و پرونده تشکیل بدهند اظهار کرد: نحوه تزریق واکسن در خانم های باردار بر اساس دستورالعمل ارسالی از وزارت بهداشت صورت می گیرد که بر اساس سن مادر، شغل مادر و حتی شغل همسرش و سن حاملگی متفاوت است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در ادامه گفت : تمامی زنان بارداری که برای مراقبتهای بارداری به مراکز خصوصی مراجعه می کنند لازم است حداقل یک بار برای انجام مراقبت دوران بارداری به نزدیکترین مرکز بهداشت محل سکونت خود مراجعه کنند و  پرونده تشکیل بدهند که پس از آن همکاران  بهداشتی،  مطابق دستورالعمل و بر اساس اولویت بندی جهت دریافت واکسن با آنها تماس خواهند گرفت و نیازی به ثبت نام مادران باردار در سامانه سلامتsalamat.gov.ir نیست.

حسین پور  با تاکید بر اینکه لازم است خانم های باردار به محض تماس همکاران حوزه بهداشت جهت دریافت واکسن به مرکز اعلام شده مراجعه کنند افزود: در حال حاضر طبق دستورالعمل واکسن سینوفارم برای خانم های باردار بالای هفته ۱۲ قابل تزریق است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: خانم‌های بارداری که در هفته ۲۸ بارداری به بالا و سه ماهه سوم بارداری هستند و خانم‌هایی که شاغل در بخش بهداشت و درمان و یا شغل پرخطر دارند و یا همسرشان در بخش بهداشت و درمان کار می‌کند در اولویت تزریق واکسن هستند.

این مقام مسئول با بیان اینکه بصورت معمول تمامی خانم های باردار ۳۵ سال به بالا لازم است که واکسینه شوند اضافه کرد: اما در این بین خانم‌هایی که بیماری زمینه‌ای شامل دیابت، قلبی، فشارخون بالا، دیابت بارداری مصرف داروهای ایمنو ساپرسیو، بیماری مزمن کلیه، آنمی سیکل سل، هموگلوبین کمتر از ۷، اختلالات انعقادی، پیوند اعضا، سیروز کبدی و آسم دارند و یا اینکه شغل خودشان و یا همسرشان پرخطر است در هر رده سنی که باشند  لازم است که واکسن تزریق کنند.

انتهای پیام/
بارداری بهداشت و درمان پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر