کد خبر: 1118648 A

توسط استانداری هرمزگان انجام می شود؛

استاندار هرمزگان گفت: به‌دلیل کمبود منابع آبی و بر اساس ذخایر موجود، در سال جاری تنها 50 درصد اراضی پهنه شمالی دشت میناب، بر اساس الگویی که سازمان جهاد کشاورزی ارائه می کند مجاز به کشت هستند.

به گزارش ایلنا از بندرعباس، فریدون همتی اظهار کرد: با توجه به اینکه در سال جاری نیز با خشکسالی روبرو بودیم، منابع آبی لازم برای کشت اول در سطح یک‌هزار و 500 هکتار در پهنه سه‌هزار هکتاری شمال دشت میناب پیش بینی شده که با برنامه‌‌ ریزی سازمان جهاد کشاورزی، فرمانداری و آب منطقه ای و در توافق با بهره برداران تخصیص می یابد.

وی افزود: آب لازم برای کشت اول در سطح 500 هکتار از دیگر پهنه کشاورزی 700 هکتاری در این محدوده نیز پیش بینی شده که امیدواریم با بهبود میزان بارش ها در نیمه دوم سال، امکان تأمین منابع آبی برای بهره برداران این دو پهنه به منظور انجام کشت دوم فراهم شود.

استاندار هرمزگان عنوان کرد: امکان تأمین آب بخش کشاورزی در روستاهای بخش مرکزی میناب و شمال میناب شامل روستاهای نوبند، حاج خادمی، دمشهر، گوربند، پشته گوربند، چاه شیرین، چاه اسماعیل، زیارت مولا و شهر تیرور که بهره برداران این دو پهنه هستند، با این سیاست گذاری و مطابق الگوی کشتی که جهاد کشاورزی ابلاغ خواهد کرد، فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه بر اساس تصمیم شورای حفاظت منابع آب، بهره برداران این دو پهنه تنها امکان کشت محصولاتی را دارند که تا دی ماه قابل برداشت باشد، اضافه کرد: در این دو پهنه کشاورزی بیش از 800 بهره‌بردار وجود دارد که زمینه اشتغال پنج‌هزار نفر را فراهم کرده و به دلیل کمبود منابع آبی، تنها 50 درصد این اراضی به زیر کشت می رود که در صورت افزایش بارش ها و تأمین ذخیره آبی مناسب، در خصوص کشت دوم این پهنه ها تصمیم گیری خواهد شد.

رئیس شورای حفاظت منابع آب استان، همچنین گفت: بهره‌بردارانی که در اراضی با مقیاس بزرگ کشت می کنند، حداکثر می توانند 50 درصد اراضی و بهره بردارانی که اراضی با مقیاس محدود دارند، می توانند کل اراضی را به زیر کشت ببرند و تصمیم گیری در این خصوص بر عهده سازمان جهاد کشاورزی، فرمانداری و آب منطقه ای است که از طریق تعامل با بهره برداران و به صورت عادلانه آب را به این دو پهنه تخصیص دهند.

انتهای پیام/
اشتغال جهاد کشاورزی کشتی هرمزگان منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر