کد خبر: 1113306 A

مدیرعامل آب‌وفاضلاب استان خبرداد:

مدیرعامل آب‌وفاضلاب استان همدان گفت: طرح آبرسانی ضربتی به شهر همدان به مرحله بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایلنا از همدان،  سید هادی حسینی بیدار در رابطه با طرح ضربتی آبرسانی به همدان، گفت: در ۷۰کیلومتری همدان، 7حلقه چاه حفر کردیم که ظرف 4 روز آینده ۲۰۰ لیتر در ثانیه به همدان، آبرسانی خواهد شد، همچنین قرار است که مسأله چاه‌های اجاره‌ای را به جد پیگیری کرده تا از آن طریق هم به‌توانیم ۲۰۰ لیتر در ثانیه به همدان، آبرسانی کنیم.

حسینی‌بیدار بیان کرد: آب‌رسانی اضطراری یک طرح ضربتی است و مقرون به صرفه نبوده، بنابراین به محض حل مشکل، از این چاه‌ها استفاده نمی‌کنیم.

وی در بازدیدی به همراه فرماندار همدان از چاه‌های حفر شده، گفت: وضعیتی که در حوزه آب استان، حادث شده به علت کاهش ۴۵ درصدی بارندگی نسبت به سال گذشته است.

حسینی‌بیدار بیان کرد: بارندگی‌هایی که رخ داد در زمان مناسبی نبود و اثری نداشت از طرفی کاهش بارندگی موجب شده کشاورزان، چاه‌ها را سریع روشن کنند و این اتفاق موجب شده، منابع زیرزمینی زیادی را مصرف کنند.

وی گفت: گرمای هوای همدان در ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده و در حال‌حاضر دمای هوای همدان، 2 درصد بالاتر از میانگین کشوری است، همچنین میزان بارندگی در استان همدان نسبت به بلندمدت، ۳۲ درصد کاهش داشته ‌است.

مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب استان همدان، بیان کرد: در سال آبی گذشته ورودی سد اکباتان ۶۴ میلیون مترمکعب بوده، اما در سالجاری به ۲۶ میلیون مترمکعب، رسیده ‌است.

حسینی‌بیدار با بیان اینکه مشکل عمده ما در شهرستان‌های اسدآباد، فامنین، ملایر، تویسرکان و از همه بحرانی‌تر در همدان است، اما ما مشکلات را مدیریت کردیم تا مشکل قطعی آب نداشته باشیم، گفت: تا چند روز آینده، پروژه تصفیه فاضلاب در شهرستان تویسرکان در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب استان همدان در رابطه با وضعیت تأمین آب شهرستان همدان، افزود: تأمین ۷۰درصد آب موردنیاز همدان، از تصفیه‌خانه سد اکباتان است و ۳۰ درصد مابقی از چاه‌ها تأمین می‌شود.

حسینی‌بیدار گفت: در زمستان تصمیم گرفتیم از رودخانه‌های همدان، آب برداشت کنیم تا بتوانیم مشکل کمبود آب را مدیریت کنیم و در حال‌حاضر آبی که پشت سد است تا اواخر مهرماه، تمام می‌شود، زیرا در حال‌حاضر هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه از این سد، برداشت می‌شود.

وی با اشاره به بارندگی‌های کم و پراکنده روز گذشته در همدان، بیان کرد: این بارندگی‌ها تأثیری روی سد ندارد، اما موجب خنکی هوا، کاهش مصرف آب و کاهش تبخیر و تعرق می‌شود.

انتهای پیام/
استان همدان زمستان مشکلات همدان فرماندار همدان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر