کد خبر: 1109374 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد:

کارشناس اقتصادی گفت: توسعه گردشگری و سرمایه گذاری اولویت دولت آینده برای استان گلستان باشد زیرا یکی از بهترین و بکرترین فرصت‌های استان برای افزایش سرانه درآمدی و ایجاد اشتغال پایدار است.

یحیی گلشاهین در گفت وگو با ایلنا اظهار کرد: استان گلستان جشنواره فرصت‌های کم نظیر طبیعی و انسانی است که در رتبه بندی اقتصادی که نمایشگر ثروت اقتصادی هر منطقه به لحاظ تولید ناخالص داخلی و سرانه درآمدی است جزو استانهای محروم و کم برخوردار و به اذعان مسئولین امر ۵۰ درصد میانگین سرانه کشور است.

گلشاهین با بیان اینکه ثروت اقتصادی صرفا پول نیست بلکه مجموعه ای از امکانات است که به خلق ثروت و توزیع عادلانه سرمایه کمک می کنند  گفت: بررسی این امکانات یا بسترهای خلق ثروت در ۴ حوزه به عنوان فرصت‌های استثنایی استان گلستان برای عبور از محدودیت و محرومیت و تقویت قوای اقتصادی و فرهنگی استان قابل اجرا و تبیین است.

وی افزود: در ابتدا فرصت های سرمایه گذاری در زیر ساخت استان از قبیل انرژی مانند ساخت نیروگاههای برق و افزایش سدهای مخزنی و خاکی برای امنیت آبی استان، زهکشی اراضی برای حفظ خاک و توسعه کشاورزی یکپارچه، توسعه جاده های ریلی استان به شرق کشور از جمله موضوعات مهم استان در حل چالشهای بنیادی مربوط به زیر ساخت است.

وی تصریح کرد:فرصتهای توسعه سرمایه گذاری و رفع موانع کشاورزی استان برای عبور از کشاورزی وابسته به واسطه گران مالی است که با اتصال به تولید کنندگان بومی که با افزایش صنایع تبدیلی و فرآوری معضل فروش محصولات در زمان برداشت را منتفی شود  و از طرفی با ایجاد امنیت اقتصادی برای کشاورز استمرار زنجیره تولید را تضمین نماید.

کارشناس اقتصادی بیان کرد:توجه به صنعت آبزی پروری با افزایش فارمهای تولید ماهیان خوراکی و صادرات محور همچون خاویار می بایست از مهمترین اقدامات و الویت های نمایندگان دولت آتی در استان گلستان باشد.

وی یادآور شد: ایجاد سایت ها و شهرک‌های صنعتی در استان، اقدام بسیار مناسبی برای حرکت به سمت صنعتی شدن بود ولی حمایت از ایجاد صنایع مادر مانند ماشین سازی ،فولاد و ابزار در استان گلستان و تکمیل و تقویت صنایع مصرفی موجود با منابع مالی ارزان قیمت، نفس تازه ای در کالبد صنایع استان خواهد شد و نکته حائز اهمیت در کنار و همراه این اقدام افزایش موسسات مطالعاتی و تخصصی حرفه ای و دانشگاهی برای تحقیق و توسعه صنایع مصرفی است که همواره تولید را با نیاز و تقاضای بازار متناسب کنند.

گلشاهین با اشاره به اینکه گردشگری امروزه به عنوان صنعت جدید و جذاب با ارزش افزوده چند صد برابری نام برده می شود گفت: متاسفانه برای تحقق آن صرفا به بسترهای طبیعی و فرهنگی تاریخی استان اکتفا شده است و در صورتی که با افزایش امکانات رفاهی و تفریحی در استان می توان نرخ ماندگاری مسافرین عبوری را افزایش داد و مدت حضور گردشگران را صرفا به بازدید از اماکن فرهنگی و طبیعی محدود نکرد.

وی خاطر نشان کرد: برای رسیدن به توسعه پایدار در گلستان نیاز به تمرکز در اهداف و الویت بندی فرصت‌ها داریم اگر از فرصت‌ها به خوبی استفاده نشود قطعا منجر به ایجاد تهدید خواهد شد و مدیریت آتی استان با تفاهم فکری با نخبگان انقلابی و انضباط در امور بر اساس مدل بومی می‌تواند مشکلات را برطرف کند.

انتهای پیام/
استان گلستان ایجاد اشتغال دولت سرمایه گذاری گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر