کد خبر: 1109372 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد:

رئیس نمایندگی وزارت امورخارجه دراستان گلستان گفت بیش از سی هزار تبعه کشور افغانستان در استان گلستان زندگی می کنند ونیز تعداد قابل توجهی از اتباع کشورهای گرجستان، سوریه، قزاقستان، عراق و... در استان گلستان سکونت دارند.

ذوالفقار امیر شاهی در گفت وگو با ایلنا اظهارکرد: با وجود شیوع کرونا که موج پنجم را به همراه دارد در قسمت ریلی مرز اینچه برون  را توانستیم باز نگاه داریم  وحمل ونقل  نیز در حال افزایش است که مرز زمینی اینچه برون باز عبور ومرور انجام می شود. و این یک بستر بسیار مناسب  اقتصادی در جهت گسترش روابط با کشور های همسایه است.

وی ادامه داد: سال گذشته مرکز فرهنگی ابونصر فارابی سرکنسوالگری قزاقستان در شهر گرگان افتتاح شد و درحال پیگیری هستیم که دبیرخانه بین المللی مسابقات کورس اسب سواری در استان  استقرار پیدا کند. و این یک زمینه فرهنگی و ورزشی ارزشمند در توسعه مناسبات با کشور های مختلف از جمله با همسایگان است.

امیر شاهی افزود: پیگیر خط پروازی گرگان به استانبول هستیم  که راه اندازی شود چون که دانشجویان زیادی از استان گلستان در ترکیه  تحصیل می کنند و صاحبان صنایع، تجار و..... به کشور ترکیه درحال رفت آمد هستند.

وی افزود: پرواز گرگان به اکتائو از فرودین سال‌جاری شروع شده و همچنان ادامه دارد وتعدادی زیادی ازمردم گلستان در کشور قزاقستان در زمینه های تجاری، عمرانی، صنعتی و..... همکاری و رفت آمد دارند که همچنین قزاق های زیادی در گلستان درحال زندگی هستند. وتمایل دارند به سر زمین اجدادی خود رفت و أمد کنند و لذا این پرواز تاثیر بسیار ارزشمندی در توسعه مناسبات دو کشور بویژه با استان گلستان خواهد داشت.

رئیس نمایندگی وزارت امورخارجه درگلستان تصریح کرد: منطقه آزاد اینچه برون تاثیر زیادی بر زندگی مردم خواهد داشت و اشتغال بسیار خوبی ایجاد می شود که همچنین ظرفیت در قسمت های گردشگری و توریستی گلستان قطعا گسترش پیدا خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: پیگیری تفاهم نامه خواهر خواندگی گرگان وگوانگجو، برگزاری چند دور مذاکرات ویدئوکنفرانسی با سفیر ایران در قزاقستان، سرکنسول کشورمان در أن کشور و نیز با استاندار بالکان ترکمنستان، برقرای پرواز گرگان به اکتائو، پیگیری پرواز گرگان به استانبول،شناسایی ظرفیت های استان گلستان ومعرفی به کشورهای همسایه و...... از جمله اقدماتی بوده که نمایندگی وزارت امور خارجه درگلستان انجام داده است.

انتهای پیام/
استان گلستان افغانستان سوریه عراق قزاقستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر