کد خبر: 1109218 A

ایلنا از خراسان رضوی گزارش می دهد؛

رئیس کانون تشکل‌های گردشگری خراسان رضوی گفت: اخیراً پیامک‌هایی برای صاحبان هتل‌ها ارسال‌شده که انشعاب برق آنها جزو صنایع بزرگ به شمار می‌آید و طبق مصوبه شرکت برق منطقه‌ای نیز صنایع بزرگ موظف هستند از ساعت ۱۲ تا ۲۲ شب مصرف برق خود را تا ۵۰ درصد کاهش دهند که این امر در هتل‌ها امکان پذیر نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، متأسفانه تعداد زیادی از فعالان صنعت هتلداری کشور و به ویژه مشهد در آستانه ورشکستگی قرار دارند و گروهی هم که از آغاز شیوع این بیماری تاکنون تعطیل بوده‌اند کسی خبری از آنها و معیشت‌شان نمی‌گیرد. از طرفی با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از اقتصاد و درآمد استان از صنعت گردشگری تأمین می‌شد، این شرایط به بروز چالش جدی برای فعالان این بخش منجر شده است.حالا در کنار این‌همه خبرهای بد ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز مبنی بر اینکه شما مشترک پرمصرف هستید و یا برق شما قطع خواهد شد به قوز بالای قوز برای هتلداران تبدیل‌شده است.

امیر سزاوار رئیس جامعه هتلداران خراسان رضوی و رئیس کانون تشکل‌های گردشگری خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایلنا در این باره اظهار می‌کند: از هتل‌ها خواسته‌شده تا در مصرف برق صرفه‌جویی کنند و حتی بی‌توجهی به این موضوع تا قطع برق هتل‌ها نیز پیش رفته است. گویا مصرف برق یک هتل یا یک مرکز اقامتی به دست مدیران آن مجموعه نیست.

سزاوار بابیان اینکه حداکثر مدیر آن مجموعه بین ۵ تا ۱۰ درصد می‌تواند مصرف را مدیریت کند می‌افزاید:  میهمانی که به ازای یک اتاق هزینه میلیونی پرداخت کرده است  نمی‌توان به وی دستور داد که در آن مجموعه اقامتی یخچال خود را از برق بکشد یا از سیستم سرمایشی اسپیلت استفاده نکند تا برق کمتری مصرف شود.

رئیس کانون تشکل‌های گردشگری خراسان رضوی اذعان می‌کند: به نظر شما آیا امکان‌پذیر است که چراغ راهروها و یا پارکینگ و یا سایر مکان‌ها مانند رستوران را خاموش کرد و آیا این موضوعات موجب اعتراض میهمانان نمی‌شود؟

ارسال پیام های نگران کننده برای صاحبان هتل های مشهد

سزاوار اذعان می‌کند: اخیراً پیامک‌هایی برای صاحبان هتل‌ها ارسال‌شده که انشعاب برق آنها را جزو صنایع بزرگ به شمار آورده است و طبق مصوبه شرکت برق منطقه‌ای نیز صنایع بزرگ موظف هستند از ساعت ۱۲ تا ۲۲ شب مصرف برق خود را تا ۵۰ درصد بازه زمانی خرداد تا شهریورماه سال قبل کاهش دهند در غیر این صورت برق آنها به مدت ۲۴ یا حداکثر ۴۸ ساعت قطع می‌شود.

او گفت: پیگیری‌ها و مکاتباتی از سوی جامعه هتلداران در خصوص ارسال پیامک مزبور به صاحبان هتل‌ها انجام‌گرفته است زیرا هتل‌ها به‌هیچ‌وجه در شرایطی که نیمی از آنها تعطیل هستند و مصرف برقشان به دلیل نبود مسافر کافی کاهش‌یافته، نمی‌توانند متحمل قطع اجباری برق و هزینه‌های سنگین ناشی از آن شوند.

رئیس کانون تشکل‌های گردشگری خراسان رضوی اذعان می‌کند: هرچند بسیاری از هتل‌ها از دیزل ژنراتور برخوردار هستند اما این ظرفیت عمدتاً برق اضطراری آسانسور و روشنایی آنها را پاسخگو است و به‌ناچار باید چیلرها را قطع کنند.

سزاوار بیان می‌کند: از آنجا که انشعاب برق هتل‌ها صنعتی است، پیامک ارسال‌شده به صنایع بزرگ به صاحبان هتل‌ها نیز ارسال شده که نگرانی زیادی را برای آنان به وجود آورده است.

 ۴۰ درصد هتل‌های مشهد تعطیل هستند

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی نیز در این رابطه بابیان اینکه بعد شرایط کرونا و تعطیلی اجباری هتل‌ها در حال حاضر خاموشی‌های اجباری و اجبار به کاهش مصرف، سد راه هتل داران شده است به ایلنا می‌گوید: قریب به ۴۰ درصد هتل‌های مشهد تعطیل هستند و از سال گذشته تاکنون نسبت به بازگشایی واحد اقامتی اقدام نکردند و لذا از سال گذشته تاکنون باید گفت مصرف انرژی در این صنعت نسبت به سال‌های گذشته تقریباً ۶۰ درصد کاهش داشته است.

یوسف بید‌خوری افزود: در حال حاضر تنها نیمی از هتل‌ها آن‌هم با کمترین پرسنل و کمترین ضریب اشغال تخت مشغول فعالیت هستند که به‌واقع نمی‌توان از آنها انتظار داشت که چراغ‌های خود را خاموش کنند و مصرف برق خود را به میزان ۵۰ درصد کاهش دهند.

او بابیان اینکه برخی لوازم سرمایشی در هتل‌ها مانند کولرهای گازی استفاده از آن در اختیار میهمان است بیان می‌کند: لذا این درخواست امکان‌پذیر نیست و لذا نباید به دغدغه‌ای جدید برای هتل‌داران تبدیل شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با بیان اینکه اخطارهای مکرر و تهدید تعطیلی واحدهای اقامتی، پس از گذشت یک سال و نیم درگیری و نابسامانی به خاطر کرونا صنعت گردشگری را مجدداً تحت تأثیر قرار داده و نگرانی جدیدی برای تأسیسات گردشگری ایجاد کرده است ادامه می‌دهد: تأسیسات گردشگری مکاتبات متعددی با اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی داشته‌اند و ما نیز جلساتی با نمایندگان صنعت برق و وزارت نیرو در استانداری برگزار کرده‌ و نگرانی آنان را منتقل کرده‌ایم.

بیدخوری بابیان اینکه  طی ماه گذشته بسیاری از هتل‌ها در خصوص استفاده از برق اخطار دریافت کردند  و از طرفی خاموشی‌ها منجر به اعتراضات پراکنده برخی میهمان‌های هتل‌ها شد یادآور می شود: هنگامی‌که برق قطع می‌شود استفاده از آسانسور و برخی تأسیسات به‌ویژه وسایل سرمایشی و حتی آب‌لوله‌کشی غیرممکن می‌شود و لذا این موضوع موجب شکایت و اعتراض جدی میهمانان هتل که بابت این امکانات هزینه کرده اند، می‌شود.

انتهای پیام/
برق پیامک خراسان رضوی گردشگری مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر