کد خبر: 1108452 A

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان:

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: مبارزه با آفت مگس زیتون در استان آغاز شده و تاکنون 90 هکتار از باغ‌های طارم سفلی تحت پوشش قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین و به نقل از  روابط عمومی جهاد کشاورزی استان، یوسف درخشان گفت: مبارزه با آفت مگس زیتون در استان آغاز شده و تاکنون 90 هکتار از باغ‌های طارم سفلی تحت پوشش قرار گرفته است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین ادامه داد: پیش بینی می‌شود مبارزه با این آفت در سه هکتار از باغات زیتون استان انجام شود؛ در حال حاضر این عملیات در  باغ‌های روستای سیاهپوش و قوشچی در حال انجام است.

وی عنوان کرد: مهمترین آفت باغ‌های زیتون مگس زیتون است و در شرایط طغیانی 80 درصد خسارت به باغداران وارد می‌کند؛ از این کنترل آن از اهمتی بالایی برخوردار است.

این مسئول ادامه داد: برای ردیابی و پایش این آفت از اسفندماه سال گذشته، سه ایستگاه پیش آگاهی این آفت با نظارت کلینیک‌های گیاهپزشکی و مرکز جهاد کشاورزی طارم راه اندازی شده است که زمان ظهور آفت و شروع مبارزه را تعیین می‌کنند.

وی ابراز کرد: استان قزوین در تولید زیتون در رتبه دوم کشوری قرار دارد و در حال حاضر بیش از 9 هزار و 200 هکتار از باغات قزوین زیر کشت این محصول بوده و سالانه حدود 20 تا 25 هزار تن محصول از آن‌ها برداشت می‌شود.

درخشان گفت: خسارت مگس زیتون در باغات قدیمی از باغ‌های صنعتی بیشتر است، روستاهایی که باغ های سنتی دارند در صورت مشارکت باغداران و مبارزه یکپارچه برای کنترل آفت، ملزومات، پروتئین و سمپاش بصورت رایگان از سوی مرکز جهاد کشاورزی در اختیار باغداران قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/
استان قزوین پوشش جهاد کشاورزی روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر