کد خبر: 1107540 A

با گذشت بیش از یک‌ماه از انتخابات؛

بیش از یک ماه ار انتخابات شورای شهر تبریز می‌گذرد اما صحت این انتخابات هنوز تایید نشده است.

به  گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه 28 خرداد ماه سال 1400 برگزار شد.

و تقریبا با گذشت دو روز اززمان انتخابات تکلیف انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر نیز مشخص شد که شورای شهر تبریز نسبت به سایرمراکز استان های کشور با تاخیر اعلام شد و 13 نفر منتخب توسط فرماندار تبریز اعلام شد و پس از این اعلام، برخی از کاندیداهای شورای شهر به نتایج معترض شده و خواستار باز شماری آرا شدند.

البته فراموش نشود که انتخابات شورای شهر تبریز به صورت الکترونیکی برگزار شده بود وطبق اعلام مسئولان امر در این مدل انتخابات امکان خطا نزدیک به صفر است، که البته این مسئله خود جای سئوال دارد و باید مسئولان امر در همین رابطه پاسخگو باشند،که چگونه می‌شود وقتی انتخابات الکترونیکی بود،خطایی در فرآیند انتخابات رخ داده باشد که پس از گذشت یک ماه انتخابات شورای کهن شهر تبریز تایید نشد؟

از طرفی روز بیست و هشتم خرداد در ساعات اولیه انتخابات،صندوق های الکترونیکی غیرفعال بوده و امکان رای دهی نیز در این فرآیند نبود که پس از گذشت چندساعت از روند انتخابات این مشکل نیز رفع شد ولی فعلا هنوز انتخابات شوراها تایید نشده و تغییرات نیز در ترکیب شورای شهر محتمل خواهد بود و اگر تایید نشد  ننگ بزرگی بر عوامل اجرایی انتخابات تبریز خواهد بود.

این تأخیر در تأیید شدن انتخابات شورای شهر تبریز در سال‌های گذشته کم سابقه بوده و علنا با این وضیعت آبرو ریزی بسیار بزرگی دراین شهر ثبت می‌شود.در همین راستا؛جعفر راستی رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای  شهر و روستا در آذربایجان‌شرقی در واکنش به نامه هیأت نظارت مرکزی در خصوص ایرادات حقوقی به بازشماری آرای انتخابات تبریز گفت: این هیأت پس از ۲ روز بررسی و گردآوری اطلاعات و گزارش‌های لازم به تهران بازگشته است.

وی افزود: با توجه به اینکه نتایج انتخابات کلان‌شهرها توسط ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات اعلام می‌شود، احتمالاً نتیجه انتخابات شورای شهر تبریز نیز فردا توسط این ستاد اطلاع‌رسانی خواهد شد.

عزیز جوانپور دبیر اجرایی هیات نظارت استان نیز در این باره گفت: نتایج قطعی بررسی های جدید هیات اعزامی تهران  درباره انتخابات شورای شهر تبریز به زودی از سوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور اعلام خواهد شد.

وی افزود: برخلاف اخبار و گمانه زنی های محلی هیچ گونه تغییری در ترکیب شورای اسلامی تبریز صورت نگرفته و ترکیب همان است که پیشتر اعلام شده است.

دبیر هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستای آذربایجان ‎‌شرقی ادامه داد: بعد از نامه آقای سید مصطفی میرسلیم نایب رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شورا‌های اسلامی کشور به آقای راستی رئیس هیات عالی نظارت استان آذربایجان شرقی در خصوص وجود  ایرادات حقوقی در انتخابات شورای اسلامی تبریز  و چند شهر دیگر چهار نفر از سوی ایشان به استان آمده و  موضوع را از نزدیک با حضور معترضان و مسئولان محلی و با استناد به اسناد و گزارش های مستند به صورت فنی بررسی و سلامت انتخابات را مورد تایید قرار دادند.

انتهای پیام/
انتخابات شورای شهر مصطفی میرسلیم انتخابات شوراها انتخابات شورای شهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر