کد خبر: 1107193 A

پزشکان بیمارستان امام دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد، توده ای با حجم سه هزار سی سی مایع آزاد را از شکم زن ۶۳ ساله خارج کردند.

به گزارش ایلنا از یاسوج، بهناز کرمی متخصص جراحی زنان و زایمان در خصوص این عمل گفت: خانمی ۶۳ ساله با درد شدید شکم به بخش جراحی زنان مراجعه کرد که پس از معاینه و انجام بررسی های تشخیصی پاراکلینیکی شامل سونوگرافی، ام. آر. آی و آزمایشات مختلف نتایج اولیه تشخیصی بیمار توده ای با قوام کیستیک تمام شکم را پر کرده بود و تصویر یک کیست بسیار بزرگ و ابعاد حدودی 30*30 سانتی متر و حجم حدودی سه هزار سی سی درون شکم و لگن رویت شد.

وی افزود: با توجه به اثر فشاری آن بر بافت های اطراف،تشخیص دقیق آن مقدور نبود و بیمار سریعاً به اتاق عمل انتقال داده شد و پس از یک ساعت عمل جراحی کیست بزرگ به ابعاد حدودی ۳۰*۳۰ با حجم حدودی سه هزار سی‌سی از تخمدان سمت راست این بیمار خارج و بعد از عمل این کیست با تشخیص احتمالی آدنو سروزی به واحد پاتولوژی بیمارستان جهت تشخیص نوع دقیق آن، ارسال شد.

این متخصص زنان و زایمان گفت: خوشبختانه حال عمومی بیمار مساعد و در حال حاضر در بخش جراحی زنان تحت مراقبت و ادامه سیر درمان است و در 24 ساعت آینده از بیمارستان مرخص خواهد شد.

کرمی افزود: کیست آدنوما سروزی (Serous cystadenoma SCA) عموما خوش خیم هستند و تنها ۵ الی ۱۰ درصد آنها قدرت بدخیمی حد فردی دارند. سیست آدنوما سروزی در ابعاد یک تا بیش از ۳۰ سانت (میانگین ۱۰ سانتی متر) متغیر است.

وی گفت: آنها دارای سطح بیرونی صاف و حاوی یک یا چند کیست دیواره نازک و پر از مایع شفاف و آبکی هستند که چنین کیست هایی باعث چرخش تخمدان و پارگی آن باعث خونریزی درون شکم می شود.

انتهای پیام/
دهدشت توده شکمی خانم دکتر کرمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر