کد خبر: 1106223 A

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان خبر داد؛

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان از ورود اولین محموله وارداتی مواد معدنی مورد نیاز مجتمع آلومینیوم جنوب به بندر پارسیان خبر داد.

به گزارش ایلنا از بندرعباس، سید علی اصغر علامه بیان کرد: اولین محموله وارداتی به میزان 3 هزار تن پودر «calcind petroleum coke» cpc از بندر شهیدرجایی به بندر پارسیان جهت تست و راه اندازی دستگاه ship unloader و نوارنقاله از روی اسکله 5 بندر پارسیان تا سیلوهای شرکت سالکو مستقر در سایت جنوبی بندر پارسیان وارد شد.

وی تصریح کرد: پیش از این،بیش از 350 هزار تن سیمان از بندر پارسیان صادر شده و این اولین محموله وارداتی از بندر شهید رجایی به بندر پارسیان است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان  با اشاره به اینکه فاز نخست بندر پارسیان با 4 پست اسکله از سال 96 آغاز شده، اظهار کرد: اولین پست اسکله بندر این منطقه، بهمن ماه 1399 با دستور حسن روحانی رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.

اسکله شماره 5 با هدف تخلیه و بارگیری کالاهای فله و معدنی افتتاح شده است.

علامه با بیان اینکه بندر پارسیان 19 پست اسکله و ظرفیت تخلیه و بارگیری 40 میلیون تن کالا را دارد، ادامه داد: اسکله های شماره هفت و هشت هم با پیشرفت فیزیکی 70 درصدی با کاربری مواد نفتی و پتروشیمی در سال جاری و سال آینده به بهره برداری می رسد.

وی اضافه کرد: کک وارد  شده به اسکله پارسیان پس از ذخیره در انبار توسط بونکر به کارخانه آلومنیوم جنوب در منطقه ویژه اقتصادی لامرد حمل شده و در کارخانه  کُک به همراه قیر قطران به صورت خمیر درآمده و قالب گیری و سپس سرد می شود.

 این اتفاق طی یک فرآیند پخت ۱۵ روزه صورت می گیرد، سپس در زمان نیاز میله گذاری می شود و به دیگ های تولید آلومنیوم حمل می شود و در آن دیگ آند تولید شده توسط کُک و کاتُد موجود در که یون کاتد توسط پودر آلومینا حاصل می شود، این دو یون آند و کاتد تحت یک حرارت و فرآیند تولید آلومنیوم مذاب می کنند و این آلومینیوم مذاب در قالب ریخته شده و سرد و تبدیل به شمش آلومینیوم می شود.

بندر پارسیان اولین و بزرگترین بندر تخصصی صنعتی، معدنی و تجاری در ایران است که نیازهای تخلیه و بارگیری سه صنعت عمده انرژی‌‌بر شامل پتروشیمی، فولاد، آلومینیوم را پاسخگو خواهد بود که با ظرفیت سالانه ۴۰ میلیون تخلیه و بارگیری کالا و در مجموع ۱۹ پست اسکله یکی از قطب های ترانزیتی کشور در سالهای آتی خواهد بود.

انتهای پیام/
انرژی پتروشیمی صنعت منطقه ویژه اقتصادی قالب گیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر