کد خبر: 1106156 A

یادداشت؛

وزیر نیروی دولت سیزدهم در حالی تا دو ماه دیگر کار خود را آغاز می کند که اگر چه مردم پیک تابستانی برق را پشت سر گذاشته‌اند،اما ماجرای بی آبی و بی برقی تمام نشده و این وزارتخانه تا مدتی دیگر با چالش مدیریت منابع آبی در ماه پایانی خشک ترین سال آبی قرن مواجه است...

بعد از مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید در تاریخ ۱۲ مردادماه امسال، اسامی وزرای دولت سیزدهم توسط ابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب به مجلس ارائه خواهد شد تا نمایندگان بعد از بحث و بررسی روی صلاحیت نامزدهای تصدی پست وزارت، با رأی گیری و دادن رأی اعتماد، وزرا را یک به یک راهی وزارتخانه متبوع شان کنند.

یکی از وزارتخانه های حیاتی که علاوه بر نقش اقتصادی آن، نقشی پررنگ در عرصه های اجتماعی و تأمین نیازهای ضروری زندگی روزانه مردم دارد، وزارت نیرو است. 

وزیر نیروی جدید در حالی کار خود را در ساختمان شیشه ای نیایش آغاز می کند که پیک تابستانی مصرف برق را پشت سر گذاشته‌ایم و دیگر خبری از خاموشی های تابستانه نیست اما با مدیریت منابع آبی در ماه پایانی خشک ترین سال آبی قرن مواجه است. کم آبی احتمالی شهریورماه و خشکسالی ابتدایی پاییز نخستین بحران پیش روی وزیر نیروی دولت سیزدهم است.

در ماه پایانی پاییز، در حالی که افزایش غلظت آلاینده ها در هوای کلانشهرها، الزام مصرف گاز بیشتر در نیروگاه‌ها و جلوگیری از مصرف سوخت مایع را به دنبال دارد، تکرار چالش ناترازی در تولید و مصرف گاز و به تبع آن، اجبار برای واحدهای حرارتی در جایگزینی سوخت مایع به جای سوخت گاز و احتمال کمبود در تأمین گاز نیروگاه ها، بحران بعدی پیش روی وزیر نیروی دولت سیزدهم است. بحرانی با نام "تأمین زمستانی برق کشور در شرایط محدودیت سوخت"، دومین بحران وزیر نیروی آینده خواهد بود.

در همین ایام، وزیر نیرو و تیم تحت امر وی، از یک سو باید در مدیریت منابع آبی بر پایه میزان بارش های سال آبی جدید متمرکز باشد و از سوی دیگر، با وجود محدودیت های سوخت رسانی به نیروگاه ها، شرایط مدیریت شده ای در پیشبرد تعمیرات دوره ای و اساسی واحدهای نیروگاهی برای آماده شدن نیروگاه‌ها به منظور تولید برق تابستان را رقم بزند.

شرایط احتمالی بروز سیلاب در ماه های پایانی سال جاری و ابتدایی سال آینده، بروز ترسالی و یا ادامه خشکسالی، بروز احتمالی قطعی های زمستانی برق، حل مشکلات بخش خصوصی صنعت آب و صنعت برق، پیشبرد پروژه های نیمه کاره آب و برق، بررسی و ارائه ضروریات آب و برق در جریان تدوین برنامه هفتم و ... گوشه ای از مسائلی است که وزیر نیروی دولت سیزدهم با آن مواجه است و بدون شک فردی می تواند بر این مسائل و مشکلات فائق آید که علاوه بر توان مدیریتی لازم، آشنایی کاملی با مشکلات آب و برق کشور داشته باشد.

در وزارت نیروی دولت سیزدهم، بدون شک دیگر فرصتی برای آزمون و خطای مدیران ناآشنا با آب و برق و مشکلات متعدد این دو صنعت وجود ندارد و وزیر نیروی دولت سیزدهم باید فردی باشد که به جای تکیه بر مشاوران برای تهیه برنامه، خود برنامه ای جامع مبتنی بر راهکارهای اجرایی حل مشکلات آب و برق کشور داشته باشد؛ این مهم میسر نمی شود جز اینکه وزیر نیروی دولت آینده، از بدنه صنعت آب و یا صنعت برق بوده و مشکلات این دو صنعت زیربنایی کشور را از نزدیک درک کرده باشد.

 محمدصادق کریمی-فعال اجتماعی

انتهای پیام/
انرژی برق وزیر نیرو بحران آب دولت جدید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر