کد خبر: 1105592 A

مختاری خبر داد:

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس از آغاز اجرای سومین مرحله طرح ملی کاج(برنامه ارتقاِء نظام سلامت کارگران) در واحدهای تولیدی و صنعتی این استان بدون تامین اعتبار دولتی و با بهره گیری از کمک کارفرمایان و همراهی کارگران استان خبرداد.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس ، سهراب مختاری درحاشیه جلسه ویدئو کنفرانس کشوری برنامه ریزی و اجرای فراگیر مرحله سوم برنامه ملی کاج ( برنامه ارتقاء نظام سلامت کارگران) افزود: مرحله اول طرح ملی کاج با هدف کاهش اعتیاد در جامعه کار و تولید استان فارس از سال 95 بدون تامین اعتبار از سوی دولت آغاز شد و مرحله دوم این طرح نیز از سال 98 تا پایان سال 99 اجرا شده است.

مختاری افزود: سلامت کارگران به ‌عنوان نیروهای مولد جامعه و یکی از ارکان اصلی دستیابی به توسعه اقتصادی، از اهمیت زیادی برخوردار است و زمانی که توسعه همه‌جانبه در اولویت کشور باشد این تامین سلامت، اهمیتی دوچندان پیدا می کند.

وی با بیان اینکه مرحله اول و دوم طرح کاج در 120 واحد تولیدی بالای 50 نفر نیروی کار استان اجرا شده است،عنوان کرد: با شروع مرحله سوم این طرح نیز پیش بینی می شود که تا پایان سال جاری طرح کاج با هدف کاهش اعتیاد در جامعه کار و تولید استان فارس در مابقی واحدهای تولیدی با نیروی کار بالای 50 نفر در فارس اجرا شود.

وی تصریح کرد: تصمیماتی از قبیل اصلاح آیین نامه انضباطی کار کارگاه‌ها مبنی بر ممنوعیت استفاده از دخانیات و موبایل در خطوط تولید و برنامه ریزی برای اجرای طرح ورزش صبحگاهی و پیاده روی هفتگی برای کارگاههای استان که در شهرهای بزرگ هرسال یکبار سهم هر کارفرما و در شهرهای کوچک هر شش ماه نوبت هر کارفرما می‌شود نیز از جمله برنامه های منحصر بفردی است که در اکثر کارگاههای بزرگ استان برگزار شده و امسال نیز علیرغم بروز کرونا و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.

مدیریت اجتماعی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس نیز در ادامه این نشست گفت: سوءمصرف موادمخدر در محیط‌های کاری، هزینه‌های جبران‌ناپذیری مانند خسارات حوادث کار، افزایش حق‌بیمه غرامت کارگران، پایین‌آمدن سرعت و کیفیت کار، افزایش غیبت‌های ناشی از بیماری و سرقت و آسیب را در پی خواهد داشت که جلوگیری از این آسیب ها مستلزم اجرای برنامه‌های آموزشی و پیشگیرانه در فضای کار و تولید است.

قدر خادم الحسینی افزود: با توجه به دامنه وسیع تبعات شیوع سوءمصرف موادمخدر در محیط‌های کارگری و تاثیر آن بر انسجام خانواده‌ها و چرخه تولید و اقتصاد و از آنجا که پیشگیری، کم‌هزینه‌ترین و موثرترین اقدام در راستای ممانعت از گرایش افراد به موادمخدر است، سبب شد که دولت، پرداختن به این موضوع را جزء برنامه‌های اساسی خود قرار دهد. 

وی ادامه داد: طرح ملی کاج از شهریورماه سال 95 در کارگاههای بالای 50 نفر نیروی کار که دارای خانه بهداشت کارگری هستند آغاز شده است و دومرحله آن به اتمام رسیده است و اکنون اجرای مرحله سوم این طرح در استان فارس آغاز شده است.

 

انتهای پیام/
استان فارس اعتیاد جامعه سلامت کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر