کد خبر: 1105143 A

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی رشتخوار از پایان فاز اول مرمت و استحکام بخشی حسینیه محمدحسین خان قرائی این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا ، کاظم کامیاب با اعلام این خبر افزود: عملیات مرمتی این بنای تاریخی با مشارکت اداره اوقاف و امور خیریه و هیئت امناء حسینیه انجام شد.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی رشتخوار ادامه داد: این عملیات مرمتی شامل استحکام‌بخشی بنا جمع کردن آجرهای فرسوده، بندکشی نمای داخلی و بیرونی حسینیه، گچ‌کاری کامل ضلع‌جنوبی و محوطه سازی و آجرفرش محوطه بیرونی حسینیه با اعتباری بیش از ۶۰۰ میلیون ریال انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه حسینیه محمدحسین خان قرائی از آثار شاخص شهرستان و از یادگاران دوره قاجار است که در مرکز شهر رشتخوار و در کنارمسجد حاجی خان یاور و آب انبار دوقلو قرار دارد، گفت: این بنای تاریخی به همت حاج محمد حسین خان قرائی در سال ۱۳۱۱ هجری قمری ساخته شده است.

کامیاب با بیان این که حسینیه ۲۴۰ مترمربع مساحت دارد، اظهار کرد:ساختمان بنا پس از ورود در ضلع جنوبی واقع شده است و در دوطرف حیاط ۸ طاقنما باقی مانده است که پرونده آن برای ثبت در فهرست آثار ملی در حال پیگیری است.

کامیاب افزود: تلاش می شود تا با هماهنگی معاونت میراث فرهنگی استان فاز دوم مرمت این بنای تاریخی که شامل جمع‌آوری الحاقات، بام‌سازی و تعویض در و پنجره‌های آن است در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام/
اداره اوقاف و امور شاخص گردشگری گردشگری و صنایع دستی حسینیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر