کد خبر: 1104361 A

رئیس اتاق بازرگانی فارس مطرح کرد:

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: به دلیل قطعی مکرر برق و اعمال خاموشی‌ها، خسارت‌ها و هزینه‌های سنگین سخت‌افزاری به تجهیزات و ماشین آلات بخش تولید و صنایع استان وارد شده است.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس جمال رازقی افزود: از سوی دیگر زمان خاموشی‌ها نیز نامناسب و در ساعت اوج کاری و راندمان یک واحد صنعتی است.

وی ادامه داد: بر اساس قانون بهبود فضای کسب و کار، دستگاه‌های خدمات رسان دولتی از جمله شرکت برق می‌بایست عدم قطع برق صنایع و بخش تولید را در اولویت قرار دهند و در غیر این صورت دولت ملزم به پرداخت خسارت قطعی برق به بخش تولید خواهد بود.

وی اظهار داشت: انتظار ما این است که برای خاموشی‌های بخش صنعت برنامه زمان بندی مشخص شود و اطلاع‌رسانی در این زمینه به موقع و موثر باشد و برق دریافتی مشترکان بخش فولاد و سیمان نیز از ۱۰ درصد مصرفی به ۲۵ درصد افزایش یابد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس بیان کرد: همچنین درخواست فعالان بخش خصوصی فارس این است که شورای تامین استان برای موضوع عدم قطع برق در صنعت استان تصمیم‌گیری کند.

رازقی افزود: قطعی‌های برق به ویژه در بخش صنعت بحرانی است که باید به دور از هیجانات سیاسی و با در نظر گرفتن آینده کشور در خصوص آن تصمیم گیری و اقدام شود.

وی ادامه داد: خاموشی های برق طی روزهای اخیر علل متفاوتی دارد که از جمله آنها می‌توان به سیاست تثبیت قیمت برق در زمان شکوفایی این صنعت در کشور اشاره کرد.

وی اضافه کرد: همچنین بر اساس سیاست‌های کلی نظام در قالب برنامه‌های پنجم و ششم توسعه کشور، دولت مکلف به واگذاری بخش اعظمی از نیروگاه‌ها و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی و کاهش سرمایه‌گذاری دولتی در توسعه نیروگاه‌ها بود که در این خصوص متقاضیان زیادی برای سرمایه گذاری نیروگاه‌ها اقدام و تا مرحله اخذ مجور نیز پیش رفتند.

رازقی گفت: صنعت برق کشور در سه حوزه تولید، اشتغال و توزیع صنعتی تکنولوژیک، وابسته به دیگر کشورها است و بدیهی است که بدون ارتباطات سالم و موازن، امکان نگهداری و توسعه بسیار سخت، طاقت فرسا و گران قیمت خواهد بود و این در حالی است که صنعت برق ما از تاثیر تحریم‌ها بی بهره نبوده است.

وی، از دیگر دلایل قطعی مکرر برق را بی توجهی و عدم سرمایه گذاری لازم در حوزه انرژی های تجدیدپذیر دانست و گفت: توجه مجلس و دولت به حوزه انرژی های تجدیدپذیر می تواند کمک بزرگی به شبکه و تامین کسری نیروگاه‌های وارداتی کشور باشد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: حدود ۱۲ درصد از انرژی برق برای تامین برق ساعات پیک تامین می‌شود که خشکسالی، کمبود بارندگی و بی آبی سدها هم بر کسری تولید شبکه و قطعی برق در کشور افزوده است.

انتهای پیام/
اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی برق سرمایه سرمایه گذاری بخش خصوصی قانون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر