کد خبر: 1104013 A

رئیس بهزیستی نیشابور خبر داد:

رئیس اداره بهزیستی شهرستان نیشابور گفت: سال گذشته ٢٠٠میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در بهزیستی این شهرستان جذب شده و برای امسال این مبلغ ٢٧٠ میلیارد ریال نیز در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی صدر در نشست با خبرنگاران به مناسبت گرامی داشت چهل‌ و یکمین سال تشکیل سازمان بهزیستی افزود: ۲ هزار نفر معلول در این شهرستان در نوبت دریافت مستمری ثبت‌نام کرده‌اند و از ابتدای امسال ۱۱ درصد از تعهد اشتغال ۵۴۰ نفر محقق شده است.

وی با بیان اینکه ۳۵درصد معابر نیشابور برای معلولان جسمی و حرکتی مناسب سازی شده است اظهار داشت: امسال با شعار هوشمندسازی، محله محوری و سلامت اجتماعی در خانواده، فراخوان طرح مطالعاتی برای شناسایی نقاط مخاطره‌آمیز در سطح شهر نیشابور صادر شده و طی هماهنگی با شورای شهر در پروانه‌های ساختمانی موضوع مناسب‌سازی ساختمان‌های در دست احداث قرار گرفته است.

وی با اعلام اینکه تعداد ناتوانان جسمی‌ و حرکتی حدود ۱۲ درصد جمعیت شهرستان نیشابور را تشکیل می‌دهند با این وجود جامعه هدف بهزیستی کل آحاد جامعه است ادامه داد: راه‌اندازی مراکز مثبت زندگی اقدام موثری در سازمان بهزیستی بود که تاکنون بی‌سابقه بوده و از این طریق عمده خدمات سازمان بهزیستی در قالب ۲۲ خدمت برون‌سپاری شد و در حال حاضر ۱۲ مرکز مثبت زندگی در نیشابور فعال است تا از این طریق حضور بهزیستی در محلات افزایش یابد.

صدر عنوان کرد: در هرکدام از این‌ مراکز زمینه اشتغال برای ۴۸نفر فراهم‌ شده است و در حال حاضر ۲۷۰معلول و زن سرپرست خانوار در نیشابور تحت پوشش بیمه‌پردازی سهم کارفرما قرار گرفته‌اند. 

وی با اعلام اینکه سال گذشته ۱۲۰ مورد تقاضای فرزندخواندگی داشتیم و ۳۲ فرزند تحویل خانواده‌های متقاضی شد که از این‌ تعداد ۱۴ نوزاد مجهول‌الهویه بودند ادامه داد: امسال از ۳۲ مورد تقاضا هفت مورد تحویل داده شده که از این تعداد ۶نوزاد مجهول الهویه بودند و تاکنون ۲مورد تقاضای فرزندخواندگی از سوی زنان مجرد داشته‌ایم و در حال حاضر ۱۲۰ فرزند تحت پوشش افرادی غیر از پدر و مادرشان هستند که یارانه دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به این که شیوع کرونا آمار مشارکت‌های مردمی را تحت تاثیر قرار داده است ادامه داد: همه مراکز شبانه‌روزی معلولان‌ و سالمندان واکسن کرونا را به طور کامل دریافت کرده‌اند و مراکز روزانه هم‌ دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند و طی روزهای آینده واکسیناسیون کمپ‌های ماده ۱۵ و ۱۶ آغاز می‌ شود.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان نیشابور گفت: از یک ماه گذشته مرکز کاهش گذری آسیب برای معتادان‌ متجاهر در نیشابور با همکاری دانشکده علوم‌پزشکی مشمول دریافت روزانه متادون به طرفیت ۵۰نفر قرار گرفت و در این مراکز یک‌ وعده غذای گرم و تجهیزات بهداشتی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد و تا کنون ۲۰پاتوق معتادان و ۱۸۰ معتاد پرخطر از این طریق شناسایی شده است.

صدر افزود: آماری در خصوص کودک همسری در شهرستان نیشابور نداریم اما طی یک سال گذشته از طریق گزارشهای مردمی ۲ مورد گزارش در این زمینه دریافت و مداخله شد ولی در روستاها پدیده کودک همسری رایج است که باید در این خصوص فرهنگ‌سازی و آموزش صورت گیرد.

وی تصریح کرد: پارسال از ۲ هزار و ۱۶۷ تقاضای طلاق در شهرستان نیشابور با مشاوره‌های ارائه شده ۲۱ درصد منجر به سازش شد و امسال هم از ۲ هزار و ۱۱۹ تقاضای طلاق ۲۳ درصد منجر به سازش شده است و خط ۱۲۳ برای دریافت گزارش‌های مردمی در شهرستان نیشابور به صورت شبانه‌روزی فعال است.

صدر اعلام کرد: ۱۰ هزار و ۵۰۰ مددجو شامل مستمری بگیر، معلول، بهبود یافته، سالمند و زن سرپرست خانوار در قالب سه هزار خانوار و ۱۲ مرکز توانبخشی روزانه و شبانه روزی و پنج مرکز شبه خانواده  زیرپوشش خدمات بهزیستی نیشابور هستند که از این تعداد مددجو پنج هزار و ۵۶۰ نفر مستمری دریافت می‌کنند همچنین حدود ۳۰ درصد از افراد تحت پوشش بهزیستی نیشابور را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند که از این تعداد حدود ۸۰۰نفر مستمری بگیر و بقیه در نوبت دریافت مستمری هستند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان نیشابور گفت: سه هزار و ۸۳۳ پرونده زنان سرپرست خانوار شامل گروه‌های دارای چند قلو، بهبودیافته، زنان سرپرست زندانی، همسر متواری و متارکه کرده و هشت هزار و ۲۸۵ معلول جسمی و حرکتی تحت پوشش بهزیستی نیشابور است که از این تعداد ۸۱۸ مورد نابینا و کم‌بینا و  ۲هزار و ۱۰۱ مورد معلول ذهنی هستند.

انتهای پیام/
اشتغال بهزیستی پوشش نوزاد مناسب سازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر