کد خبر: 1103914 A

نسبت به سال گذشته مقایسه شد؛

نسبت صادرات محصولات کشاورزی در مراکز قرنطینه استان هرمزگان، در سه ماهه نخست سال 1400 نسبت به سال قبل با رشد 76 درصدی به بیش از 210 هزار تن رسید.

 به گزارش ایلنا از بندرعباس، علی باقرزاده همائی بیان کرد: صادرات محصولات کشاورزی در مراکز قرنطینه استان هرمزگان،  در سه ماهه نخست سال 1399 به میزان 371 هزارتن بود که با رشد 76 درصدی نسبت به سال قبل به  بیش از 210 هزار تن در سال 1400  رسیده است.

وی افزود: بیشترین میزان صادرات نیز به ترتیب مربوط به سه محصول هندوانه، گوجه فرنگی و سیب درختی است.

باقرزاده همایی ادامه داد: در حوزه  واردات محصولات از این مراکز از 580 هزارتن به 446 هزارتن رسیده که با کاهش 23 درصدی مواجه هستیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: در شرایط کنونی کشور که اپیدمی بیماری کرونا ویروس وجود دارد، تمام همکاران ما شبانه روز تلاش می کنند تا در این شرایط سخت به اقتصاد کشور و رفع نیازهای اساسی کشور در حوزه واردات و صادرات و ترانزیت کمک کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در ادامه همچنین از لزوم همگرایی سایر نهادها به منظور مدیریت عوامل خطرزای گیاهی خبر داد و خاطرنشان کرد: اجرای ضوابط قرنطینه ای به منظور جلوگیری از ورود عوامل خسارتزای گیاهی به درون کشور و همچنین صدور گواهی بهداشت نباتی برای محصولات صادراتی به جد در مراکز قرنطیه گیاهی بنادربه ویژه شهیدرجایی و باهنر دنبال می شود.

وی در ادامه بیان کرد: در ترانزیت محصولات کشاورزی در سه ماهه نخست سال جاری 207 هزارتن محصول مجوز گرفته اند که نسبت به سال گذشته که 89 هزارتن بوده است 132 درصد افزایش داشته است.

باقرزاده همایی ابراز کرد: مراکز قرنطینه ای سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان مستقر در بنادر شهید رجایی، شهیدباهنر ،بندر لنگه، جاسک، میناب و سیریک بر محموله های صادراتی و وارداتی محصولات کشاورزی نظارت دارند.

وی عنوان کرد: با همدلی و هماهنگی بیشتر و با توجه به نقش فعال تشکل ها و تعاونی ها برای ایجاد زیرساخت‌های بخش خصوصی شاهد توسعه صادرات در بخش کشاورزی خواهیم بود. وی ساماندهی کشاورزان در تشکل های کشاورزی و تقویت تشکل ها را نیز بهترین روش برای تقویت و توسعه صادرات بخش کشاورزی دانست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان به مواردی که می تواند در صادرات حایز اهمیت باشد اشاره کرد و گفت: دراین خصوص، فراهم کردن بستر لازم برای احداث سردخانه ها و ارایه مشاوره فنی به تولید کنندگان، بهره برداران و کشاورزان نیز از جمله اقداماتی است که سازمان برای صادرات محصولات کشاورزی انجام داده است.

انتهای پیام/
جهاد کشاورزی رشد کشاورزان هرمزگان صادرات محصولات کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر