کد خبر: 1103475 A

در سال گذشته صورت گرفت؛

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی از وصول ۱۶۰۰ میلیارد تومان مالیات در استان طی سال گذشته خبر داد.

به گزارش ایلنا، حسن کوماسی در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه گفت: سال گذشته ١١٢ هزار اظهارنامه دریافت شده که حدود ٩۵ هزار مورد آن تایید شده و فقط ١۵ درصد با ریسک بالا مورد بررسی مجدد قرار گرفته است. 

وی افزود: در کنار رسیدگی به‌ این‌ موارد، موضوع فرار مالیاتی هم در دستور کار قرار گرفته که عمدتا در مسیر دلالی و تجاری است. 

کوماسی با اشاره به دریافت ١٣٠ هزار اظهارنامه در شرایط بد اقتصادی و کرونایی تاکید کرد:  ۶٧ درصد اظهارنامه های که اخذ شده ماده ١٠٠ رو قبول کردند و اداره دنبال کسانی است که سالیان سال سر مردم و دولت را کلاه گذاشته اند و فرار مالیاتی داشته اند. 

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی از تحقق وصول ١٢٠ درصدی و رشد ٣٨ درصدی در سال گذشته خبر داد و گفت : در طول سال گذشته ١۶٠٠ میلیارد مالیات تومان وصول شده است. 

به گفته کوماسی  وصول مالیات در ٣ ماهه اول امسال رشد ۵۷ درصدی داشته است. 

 

پذیرش ۸۵ درصد خوداظهاری مودیان بدون رسیدگی در آذربایجان غربی

 

کوماسی از پذیرش ۸۵ درصد خوداظهاری مودیان در اجرای ماده 97 قانون مالیات های مستقیم و با فعال شدن موتور ریسک به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای طرح جامع مالیاتی خبر داد.

وی با بیان اینکه برای اولین بار و با اجرای ماده 97 قانون مالیات های مستقیم در سال جاری و برای عملکرد سال ۹۸، نزدیک به ۸۵ درصد اظهارنامه های مالیاتی بدون رسیدگی و بر مبنای الگوی مدیریت ریسک و تمکین مالیاتی در استان مورد پذیرش قرار گرفت، گفت: این دستاورد در سایه اجرای پروژه های طرح جامع مالیاتی و حرکت نظام مالیاتی به سمت هوشمندسازی به دست آمده است.

وی با اشاره به الگوی مدیریت ریسک و تمکین مالیاتی به عنوان الگوی مورد پذیرش همه نظام های مالیاتی گفت: رسیدگی تمامی اظهارنامه های مالیاتی به مفهوم هدر دادن منابع و افزایش هزینه های وصول مالیات می باشد و از طرفی کشف فرار و تقلب مالیاتی را با مشکل جدی مواجه می نماید. بنابراین روش جایگزین مشروط سازی رسیدگی های مالیاتی به میزان درجه ریسک مودیان و با استناد به اطلاعات قابل اتکا با رعایت اصل اهمیت می باشد که این موضوع منجر به بهبود کیفیت گزارش های حسابرسی، ابراز صادقانه و افزایش تمکین مالیاتی می گردد.

مدیر کل امور مالیاتی آذربایجان غربی، تصریح کرد: همه نظام های مالیاتی با انجام بازی ریسک و تمکین مالیاتی به دنبال کاهش هزینه های وصول مالیات، افزایش رضایت مندی مودیان و وصول درآمدهای مالیاتی به صورت واقعی و عادلانه از فعالیت های اقتصادی می باشند که منجر به بهبود تمکین مالیاتی به عنوان شاخص کارآمدی و اثربخشی نظام مالیاتی می گردد.

کوماسی عنوان داشت: با پذیرش خوداظهاری نزدیک به ۸۵ درصد اظهارنامه های مالیاتی مودیان درمجموع اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی برای اولین بار در سال جاری به عنوان مهمترین دستاورد طرح جامع مالیاتی، صرفا حدود ۱۵ درصد از اظهارنامه های مالیاتی در استان مورد رسیدگی قرار می گیرد.

 

انتهای پیام/
آذربایجان غربی رشد قانون مالیات ریسک مودیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر