کد خبر: 1102086 A

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین:

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: ویروس کرونا با سویه دلتا در استان قزوین وجود دارد و باید شهروندان در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اهتمام جدی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، پیمان نامدار امروز شنبه در جلسه ستاد مقابله و پیشگیری از کرونا، افزود: سرعت درگیری افراد به ویروس کرونا، با سویه دلتا نسبت به ویروس کرونا با سویه انگلیسی بسیار بالا است به طوری که در ماه های گذشته اگر فردی در خانواده به ویرس کرونا مبتلا می شد؛ باقی اعضا حداقل با پنج روز تأخیر به این بیماری مبتلا می شدند.

وی ادامه داد: در حالی که بر اساس گزارش‌های ارائه شده از بیماران سرپایی، افراد خانواده به صورت همزمان دچار بیماری هستند و ویروس کرونا با سویه دلتا علاوه برایجاد مشکلات تنفسی، مشکلات گوارشی نیز برای مبتلایان در پی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین با بیان اینکه، روند شیوع بیماری کووید ۱۹ در کشور افزایشی است؛ تصریح کرد: شیوع ویروس کرونا در استان قزوین نیز با شیب ملایمی در حال افزایش است که امیدواریم با تسریع واکسیناسیون و افزایش سهیمه واکسن استان، بتوانیم از شیوع این بیماری پیشگیری کنیم.

نامدار بیان کرد: در یک هفته گذشته، تعداد بیماران سرپایی و بستری در استان روند افزایشی داشته و امروز بالغ بر ۳۱۰ بیمار از خدمات درمانی در بیمارستان های استان بهره مند هستند که این آمار زنگ خطر ورود به پیک پنجم شیوع کرونا را به صدا درآورده است.

وی با بیان اینکه میزان فوتی در هفته گذشته بالغ بر ۱۵ تا ۱۶ نفر بوده است، افزود: برخی از فوتی ها در سن پایین و بدون بیماری زمینه ای هستند که این موضوع نشان از اهمیت رعایت دستورالعمل های بهداشتی دارد.

نامدار همچنین ادامه داد: با توجه به اینکه تمام استان های اطراف جزء استان های پر خطر و قرمز هستند؛ نیاز است شهروندان قزوینی در رعایت دستورالعمل های بهداشتی اهتمام لازم را داشته باشند چراکه در صورت رعایت نکردن موارد بهداشتی، روزهای سختی پیش روی استان خواهد بود.

این مسئول گفت: به رغم اطلاع رسانی‌ها در خصوص این بیماری متاسفانه طی یک هفته گذشته، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در استان هفت درصد کاهش داشته است.

وی اظهار داشت: شهرستان های آبیک و آوج در رنگ بندی کرونایی در رسته زرد و باقی شهرستان های استان نارنجی هستند.

نامدار تصریح کرد: درصورتی که روند بستری مبتلایان به ویروس کرونا، همچنان افزایشی باشد؛ نیاز است که همچون گذشته بیمارستان های بخش خصوصی پای کار بیایند.

نامدار با بیان اینکه، هنوز از پیک چهارم خارج نشده؛ در حال ورود به پیک پنجم هستیم، تاکید کرد: تاکنون ۱۱۳ هزار و ۷۲۸ واکسن در مرحله اول تزریق شده و ۱۳ هزار و ۷۰ دوز واکسن در مرحله دوم آماده تزریق است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین، ادامه داد: همچنان روند درگیری زنان نسبت به مردان بیشتر است و در این بین کارمندان و دانش آموزان بیشترین آمار ابتلا را داشته اند.

وی بیان کرد: در شهرستان قزوین خیابان های پونک، نوروزیان و شهر اقبالیه بیشترین درگیری با ویروس کرونا را در سطح استان داشته اند.

نامدار با اشاره به وضعیت سایر شهرستان ها افزود: در شهرستان تاکستان بخش اسفرورین و ضیاء آباد، بیشترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا را داشته است.

وی ادامه داد: روند بیماری در شهرستان های البرز و آبیک نیز افزایشی بوده و همچنین الموت شرقی بیشترین آمار ابتلا به ویروس کرونا را در بخش مرکزی قزوین داشته است.

انتهای پیام/
استان قزوین بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی استان مشکلات ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر