کد خبر: 1101869 A

رئیس بیمارستان امیرکبیر اراک خبر داد؛

رئیس بیمارستان امیرکبیر اراک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: برای نخستین بار در استان مرکزی عمل جراحی مری (آنومالی آترزی) بر روی یک نوزاد 3 روزه در بیمارستان ولیعصر (عج) اراک با موفقیت انجام شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، احسان رحیمی افزود: عمل جراحی و اصلاحی این نارسایی مادرزادی به دلیل نبود متخصص جراحی اطفال تاکنون در استان مرکزی انجام نمی‌شد، اما برای نخستین بار این اتفاق در استان مرکزی رخ داد.

وی ادامه داد: این عمل جراحی به صورت اورژانسی و با  تلاش تیم  پزشکی در بیمارستان مادر تخصصی ولیعصر اراک انجام شد.

رئیس بیمارستان امیرکبیر اراک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: در این جراحی بدون باز کردن وسیع قفسه صدری و از طریق ایجاد 4 سوراخ 4 و 3 میلی متری در قفسه صدری، برای 2 سر مری نوزاد که از هم جداست، پیوند عضو صورت گرفت. نوزاد جراحی شده اکنون از دستگاه ونتیلاتور جدا شده و چند روز آینده با ثابت ماندن وضعیت بیمار به بخش منتقل می‌شود.

رحیمی تصریح کرد: بیماری آترزی مری، بیماری مادرزادی و جزو بیماری ‌های اورژانس اطفال است که عمل جراحی آن به طور متوسط بین 3 تا 5 ساعت زمان می‌برد. کاهش زمان عمل، افزایش ضریب اطمینان، جلوگیری از ایجاد چسبندگی، کاهش زمان بستری، بازگشت سریع بیمار به شرایط عادی زندگی و کاهش آسیب‌های ناشی از عمل‌های جراحی تهاجمی، از مزایای این روش درمانی است.

وی بیان داشت: در نارسایی آنومالی آترزی تداوم مری در قفسه سینه وجود ندارد و قسمتی از مری به تراشه (مجرای تنفسی) مرتبط می‌شود و  بن‌بست مری یا آترزی مری (Esophageal atresia) گونه‌ای ناهنجاری مادرزادی در دستگاه گوارش است که در آن مری در دوره جنینی رشد و نمو نیافته و پیوستگی مسیر مری تا معده در میانه راه، کور و بن بسته شده و همچون بادکنکی آویزان در پشت نای قرار می‌گیرد. 

انتهای پیام/
عمل جراحی مری نوزاد نخستین بار در استان مرکزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر