کد خبر: 1101193 A

یادداشت؛

یک فعال رسانه در یادداشتی نوشت: قطعی مکرر برق در کشور تازه ترین اتفاق ناخوشایندی است که زندگی روزمره شهروندان را با اختلال جدی مواجه کرده‌ است.

به گزارش ایلنا از مشهد؛ حسین احمدنژاد فعال رسانه ای و روابط عمومی در یادداشت کوتاهی نوشت: این شرایط در سطح کلان قطعا خسارات جبران ناپذیری به اقتصاد و سلامت کشور وارد آورده اما با نگاه به لایه‌های درونی جامعه درمی یابیم که این مشکل ابعادی بسیار فراتر دارد. از مثال های دم دستی می‌توان به گیرکردن در آسانسور، قطع شبکه آبرسانی در مجتمع‌های مسکونی به ویژه در طبقات بالا، از کار افتادن سیستم‌های سرمایشی و... یاد کرد. در بررسی جدی‌تر اتفاقات خطرناک تری هم قابل رصد است. از جمله اختلال در نگهداری و پرستاری از بیماران بستری در بیمارستان یا منازل که وابستگی مستقیم و حیاتی به لوازم پزشکی برقی دارند و یا سالخوردگان و بیمارانی که به هیچ عنوان نباید تعرق داشته یا در معرض گرمای شدید قرار بگیرند، انبوه سامانه‌های الکترونیکی خدمات دولتی که امور روزمره کسب و کارها وابسته به آنها است.

او ادامه داد: کمبود ظرفیت تولید برق و افزایش چشمگیر مصرف در فصل گرما را شاید نتوان با راهکارهای ناگهانی و یک شبه چاره کرد اما بی‌شک می ‌توان با استقرار نظام اطلاع رسانی سریع به شهروندان از پیشامد بسیاری از مشکلات و دردسرها جلوگیری کرده و در واقع به مدیریت بحران پرداخت.

این فعال رسانه تصریح کرد: کسری ۹۰۰۰ مگاواتی برق مورد نیاز کشور یک روی سکه و عدم اطلاع‌رسانی و قطعی‌های خارج از برنامه روی دیگر آن است. عدم اطلاع رسانی به موقع، دقیق و سریع بی شک نشان ضعف مدیریت است چرا که در ایران می‌توانیم با استفاده از پلتفرم «آوانک» در کسری از ثانیه به همه استان‌ها، شهرها و مناطق مختلف شهری به تفکیک، پیام صوتی ارسال کرده و زمان قطع شدن برق را به دقت با کیلیک و انتخاب محدوده مردنظر از روی نقشه آنلاین در تمامی استان‌های کشور به تلفن‌های ثابت و یا همراه منطقه مورد نظر و به ساکنین مناطق مختلف اطلاع دهیم.

احمدنژاد افزود: همین ویژگی آوانک در اطلاع‌رسانی‌های گسترده با ارسال پیام صوتی به تلفن‌های ثابت و همراه باعث شده آوانک نقشی طلایی در مدیریت بحران‌ها داشته و از خسارت‌های مالی و جانی بسیاری پیشگیری کند. آوانک نه تنها می‌تواند به ساکنان مناطق مختلف ساعت‌ها و روزهای قطعی برق را اطلاع‌رسانی کند بلکه با دارا بودن بزرگ‌ترین زیرساخت ارتباطی کشور، می تواند هزاران پیام اطلاع‌رسانی را به افراد در حال عبور و مرور بین شهرهای مختلف از طریق مبادی مختلف جاده‎ای، ریلی و هوایی ارسال کند و حتی آنان را نیز از زمان‌های قطعی برق در شهر مقصدشان باخبر کند.

او در پایان نوشت: به هرحال مردمی که پای همه کمبودها و نقص ها به قیمت آبرو و عزت کشور ایستاده اند بی گمان شایستگی یک اطلاع رسانی ساده را دارند تا به مانند شرایط جنگی بتوانند برای مدیریت مشکلات خود اقدامات پیشگیرانه انجام دهند.

انتهای پیام/
برق بیمارستان جاده رسانه زندگی روزمره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر