کد خبر: 1101155 A

مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد در خراسان رضوی از آغاز برداشت انگور از تاکستان‌های این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمود شبان با اشاره به آغاز زودهنگام برداشت انگور از سطح پنج هزار و ۷۲۷ هکتار تاکستان‌های  این شهرستان افزود: با توجه به سرمازدگی اسفندماه پارسال، بروز توفان و بارندگی در زمان گلدهی و همچنین گرمای شدید و زودهنگام، امسال زودتر از موعد هرساله شاهد برداشت این محصول هستیم که براساس پیش‌بینی انجام شده ۱۰۰ هزار تن انگور از سطح باغ های شهرستان برداشت می شود.

وی ادامه داد: ۸۰ درصد انگور تولیدشده در منطقه تبدیل به کشمش و مابقی صرف تازه خوری می شود که بخشی از تولیدات شهرستان به شهرهایی نظیر مشهد، تهران، تبریز، شیراز، اصفهان ارسال شده و بخشی هم به  سایر کشورها از جمله روسیه صادر می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌ آباد گفت: پارسال بیش از ۱۰ هزار تن انگور از این شهرستان به روسیه صادر شده بود. کمبود صنایع تبدیلی انگور، فرآوری و بسته‌بندی مکانیزه کشمش باعث می‌شود بخشی از انگور تولیدی به ضایعات تبدیل شود.

شبان ادامه داد: راه بهره‌مندی بیشتر کشاورزان منطقه از محصول انگور،  سرمایه‌گذاری در زمینه توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و فرآوری محصولات کشاورزی است تا با توسعه صادرات و رشد اقتصاد کشاورزی، اشتغال پایدار در منطقه ایجاد شود.

وی از احداث کارگاه فرآوری انگور در شهرستان خلیل‌آباد خبر داد و گفت: اقدامات اولیه در خصوص اخذ مجوزهای لازم در این زمینه در حال انجام است.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌ آباد افزود: در راستای کاهش مصرف سموم، کاهش هزینه های تولید بهره‌برداران، تولید محصول سالم، جلوگیری از مخاطرات زیست محیطی و حرکت به سوی کشاورزی پایدار،  رصد و پایش نسل سوم آفت خوشه خوار انگور در روستاهای بخش مرکزی و ششطراز این شهرستان با فعالیت ۶ تیم در قالب ۲۴ ایستگاه انجام شد.

انتهای پیام/
اشتغال اقتصاد جهاد کشاورزی خراسان رضوی صنایع تبدیلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر