کد خبر: 1101141 A

رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی آران وبیدگل گفت: این شهرستان از زیر ساخت های لازم برای اشتغال بانوان جویای کار برخوردار نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا از آران وبیدگل، حسن اربابی با بیان اینکه تشویق و جذب کارآفرین برای سرمایه گذاری در منطقه نیازمند حذف بروکراسی اداری و مسئولیت پذیری و همراهی بیشتر برخی از نهاد های اجرایی و خدماتی شهرستان است افزود: توسعه کارآفرینی در شهرستان مستلزم ارائه ایده و سرمایه گذاری جهت تولید است و برای صنعتگر تحمل ریسک و مخاطره و پیمودن پیچ وخم های اداری پذیرفتنی نیست.

وی افزود: شهرستان آران وبیدگل از جمله شهرهای کشور است که دارای شاخص های مختلف اقتصادی،فرهنگی واجتماعی است،ولی متاسفانه با تکیه بر اقتصاد تک محصولی و نساجی از ورود به  سایر بخش های پررونق  اقتصادی نظیر صنایع غیر از نساجی و گردشگری وکشاورزی بازمانده است.

اربابی سهم بانوان شهرستان در تولید را با وجود تحصیلات دانشگاهی و تلاش های فراوان بخش های دولتی وخصوصی بسیار اندک دانست و تصریح کرد:علیرغم اینکه شرکت های متعددی در زمینه نساجی در حال فعالیت هستند، ولی به دلیل شرایط و ضوابط خاصی که برای کار در این شرکت ها وجود دارد،امکان حضور برای بیشتر زنان میسر نیست.

وی تصریح کرد: تلاش برای خروج از اقتصاد تک محصولی و حرکت به سمت و سویی که امکان ورود کارآفرین برای سرمایه گذاری در بخش مورد نیاز صنایع مانند تربیت نیروی کار در زمینه های تعمیرات و نگهداری قطعات ماشین های تولید فرش و نساجی، متخصصین طراحی و کارشناسان بازاریابی، مدیر فروش، مالی و اداری فراهم شود،ادامه دارد تا ضمن رفع مشکلات پیش روی مراکز تولیدی، بستر مناسب تری برای ایجاد اشتغال بانوان و فارغ التحصیلان دانشگاهی فراهم شود.

رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی آران وبیدگل روند رسیدگی به دعاوی کارگری و کارفرمایی را منطبق بر قوانین مصوب، سرعت و عدالت دانست و خاطرنشان کرد: اداره کار در جایگاه مجری قوانین می بایست ضمن صیانت از جایگاه نیروی انسانی شاغل در بنگاه های اقتصادی و تولیدی در راستای ارتقا فرهنگ کار، اشتغال پایدار و رضایت مدیران صنایع و رعایت اصل سه جانبه گرایی گام بردارد.

اربابی با بیان اینکه بیش از ۳۰ درصد پرونده های مربوط به اختلافات کارگری و کار فرمایی شهرستان در هیات تشخیص و ۳۸ در صد در حل اختلاف با تلاش و وساطت اعضای مراجع منجر به صلح و سازش شده ابراز کرد: اشتغال از جمله مسائلی است که با تعامل کارگر، کارفرما و اداره کار ایجاد شدنی است و خوشبختانه طی سال های اخیر همکاری مطلوبی میان این گروه در شهرستان آران و بیدگل برقرار شده است.

وی افزود: سال گذشته در شرایط شیوع ویروس کرونا ۶۶۰ پرونده در هیات های تشخیص و حل اختلاف تشکیل شد که میانگین مدت زمان رسیدگی به دعاوی مطرح شده در هیات تشخیص ۳۷ روز و حل اختلاف ۴۷ روز بوده است.

اربابی شیوع ویروس کرونا، رکود اقتصادی، کاهش قیمت دلار، افزایش هزینه های تولید، تحریم های اقتصادی و همچنین نوسانات بالای مواد اولیه فرش را از جمله عوامل کاهش زمان فعالیت صنایع و افزایش نرخ بیکاری شهرستان برشمرد و گفت: تاپایان خرداد ماه یک هزار و چهل و یک نفر در آران وبیدگل مجاز برای بهره مندی از مقرری بیمه بیکاری شدند که این رقم در مقایسه با سال گذشته ۳۳ درصد رشد داشته است.

رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان آران وبیدگل از تشکیل ۲۵۲پرونده با موضوعات کارگری و کارفرمایی در سه ماهه نخست سال جاری خبر داد ویادآور شد: ۸۰ هزار نفر از جمعیت شهرستان (حدود ۷۵ درصد) تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

حسن اربابی تصریح کرد: پیاده سازی اکو سیستم کارآفرینی و فرهنگ کار و راه اندازی مراکز مشاوره کارآفرینی، کافه کارآفرینی و باشگاه کارآفرینان نوجوان و حمایت از راه اندازی صنایع پایین دستی فولاد و همچنین افزایش مشارکت مراکز علمی و دانشگاهی در امر تولید از جمله برنامه های مهم  اداره کار آران و بیدگل برای کاهش وابستگی شهرستان به اقتصاد تک محصولی است.

انتهای پیام/

خبرنگار: سعید غلامی

اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی اشتغال تامین اجتماعی فرش آران و بیدگل اشتغال بانوان ایلنا استان اصفهان اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی آران وبیدگل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر