کد خبر: 1100345 A

در اولین تجربه کارگردان جوان شیرازی؛

مستند کوتاه«سایه آفتاب» با موضوعِ معلولیت محدودیت نیست به کارگردانی و تهیه کنندگی سمانه رعیت در شیراز مقابل دوربین رفت.

به گزارش ایلنا ، سمانه رعیت در اولین تجربه کارگردانی خود گفت: هدفم از ساخت این مستند به تصویر کشیدن استعدادهای یک فرد روشن دل است که دنیا را با چشم دل می‌بیند، به زندگی امید داشته و به دیگران امید و انگیزه می بخشد؛ ناتوانی را از آن خود ندیده و با تمام مشکلات برای خود و همنوع خودش با جان و دل می‌جنگد.

وی ادامه داد: تشویق، ترغیب، امید، ایثار از اهداف برجسته این شخصیت است که در حال ساخت پرتره ای هر چند کوتاه از زندگی او هستیم.

این مستندساز شیرازی تصریح کرد: بار‌ها از رسانه های مختلف و از زبان افراد مختلف جمله ای کلیشه ای شنیده‌ایم که «معلولیت، محدودیت نیست»؛اما این جمله تا چه حد درست است؟ آیا یک فرد نابینا با وجود نابینایی هیچ محدودیتی در زیست خود ندارد؟

رعیت افزود:تصور اینکه که معلولان با هیچ محدودیتی مواجه نیستند منجر به این می شود که جامعه حمایت خود را از این افراد دریغ کند و سیاست‌ گذارانِ کلان این قشر را در سیاست‌های خود نادیده بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: هر چند که این خود یک کلیشه است؛ کلیشه‌ای که تمام ابعاد زندگی یک معلول را تحت تأثیر قرار داده و موجب کلیشه‌های ریز و درشت در جای جای زندگی معلولان می شود؛ از این رو می‌بینیم که شعار «معلولیت محدودیت نیست» خود به امری محدودیت‌ زا بدل می گردد.

وی گفت: زندگی اجتماعی افراد معلول چگونه است؟ اساسا محدودیت در نسبت با چه چیزی تعریف می‌شود؟ معلولیت را باید نسبت با چه امری فهم کنیم؟ نابینایی یا هر معلولیت دیگری فی نفسه به معنای محدودیت نیست، آنچه یک فرد نابینا را در زندگی اجتماعی محدود می‌کند شرایط موجود در جامعه است. 

عوامل تولید فیلم عبارت اند از:مدیر تولید: یاسر عرب، منشی صحنه: زهرا رعیت، عکاس پشت صحنه: زهرا ریحانی، مدیر صحنه: حمید قطب الدین، مدیر تصویر برداری: اسماعیل پرویزی، تصویربردار: امیر سام قربانی، سامان رخ فروز ،صدابردار: مهدی سپند آرا، تدوین و صداگذاری: اسماعیل پرویزی، مدیر تدارکات: رضا عباسی قطب ابادی، روابط عمومی: محمد ناصریراد ، با تشکر از خانواده های علی عباسی قطب آبادی.

 

انتهای پیام/
جامعه دوربین روابط عمومی معلولان جوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر