کد خبر: 1100091 A

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خواف در استان خراسان رضوی از گرامیداشت جشن تیرگان در کنار آسبادهای نشتیفان خبر داد.

به گزارش‌ خبرنگار ایلنا از مشهد ، محمود باعقیده با اعلام این خبر افزود: در گذشته و قبل ازاینکه فعالیت‌های کشاورزی به صورت مکانیزه انجام شود، مردم به صورت گروهی نسبت به انجام فعالیت‌های کشاورزی به‌خصوص برداشت گندم و جو اقدام می کردند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خواف ادامه داد:معمولا افراد به صورت گروه‌هایی شامل اقوام وخویشان یا کشاورزان هم‌جوار به کمک هم، محصولات را برداشت می‌کردند.

باعقیده اظهار کرد:دراین جشن هم‌زمان با برداشت محصولات بچه‌ها و جوانان با شادمانی به محل خرمن می‌روند و از صاحب خرمن می‌خواهند مقداری از محصول را برای پاداش به آنها دهند که به اصطلاح "حقلا" می گویند.

او تصریح کرد:صاحب خرمن حدود 3 تا 5 کیلو از محصول را به آن‌ها می‌دهد و بچه‌ها با پولی که از فروش یا معامله آن به دست می‌آورند جشن می‌گیرند، کشاورزان اعتقاد داشتن که این کار باعث برکت محصول می‌شود.

باعقیده افزود:امسال با مشارکت انجمن‌های میراث‌فرهنگی و با هدف گرامیداشت این رسم کهن و با توجه به ارتباط برداشت گندم با آسبادها، برنامه‌هایی شامل رقص محلی، بازدید از مزارع گندم و دیدار با پیشکسوتان این حوزه در شهر نشتیفان و در کنار آسبادها برگزار شد.

انتهای پیام/
گردشگری گردشگری و صنایع دستی کشاورزان برداشت گندم خواف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر